1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Halid Meşal'den 'ilhak' planıyla mücadele için 'vizyon' önerisi
Halid Meşal'den 'ilhak' planıyla mücadele için 'vizyon' önerisi

Halid Meşal'den 'ilhak' planıyla mücadele için 'vizyon' önerisi

Hamas Siyasi Büro Eski Başkanı Meşal, Filistin ulusal projesini yeniden inşa etmek ve işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan bazı bölgelerin "ilhak" edilmesini hedefleyen Siyonist İsrail planlarıyla mücadele için bir "siyasi vizyon" önerisi sundu.

28 Temmuz 2020 Salı 00:49A+A-

Londra'daki Arap Düşünce Forumu, Halid Meşal'in Filistin direnişinin ve işgal güçleri karşısında kapsamlı bir mücadelenin başlamasına dayanan ulusal program niteliğindeki "siyasi vizyon" önerisini yayımladı.

AA’nın naklettiğine göre, Filistin ulusal projesini tam bir uzlaşıyla yeniden inşa etmek ve itibarını geri kazandırmak için bir yol haritasının belirlendiği "siyasi vizyon", Filistin yönetimin görevlerinin, işgalci İsrail'in ihlalleriyle mücadele edebilecek şekilde yeniden oluşturulmasına dayanıyor.

Ulusal uzlaşı ve fikir birliği şartı

Meşal'in sunduğu vizyonda, Filistin yönetiminin geleceğine ilişkin herhangi bir kararın ancak tüm seçeneklerin kapsamlı bir şekilde incelenmesinden ve ulusal uzlaşının sağlanmasından sonra alınabileceği ifade ediliyor.

Direnişin ve işgal güçleriyle kapsamlı bir mücadelenin başlamasına dayanan bir Filistin ulusal programının kabul edilmesi gerektiği kaydedilen bu yeni vizyonda, İsrail'in "ilhak" planına karşı mücadele edilmesinin yanı sıra tüm Filistinlilerin üzerinde fikir birliği sağlayacağı ve haklarından feragat etmelerini önleyecek şekilde Filistin'in değişmez değerleri ile ulusal haklarının yeniden tanımlanması öneriliyor.

Meşal'in sunduğu öneride, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün temsil ettiği ulusal karar merci ve siyasi kurumların, gerçek demokrasi temelinde yeniden inşa edilmesi çağrısında bulunulurken, böylece yurt içindeki ve dışındaki tüm Filistinlilerin temsil edilebileceği, çeşitli ulusal güçlerin, grupların ve isimlerin katılabileceği bir durumun mümkün olacağı aktarılıyor.

Filistin halkının hala işgal altında olduğu gerçeğinden yola çıkarak bir "direniş programı" benimsenmesi önerilen Meşal'in siyasi vizyonunda, bu programın her türlü halk direnişi dahil silahlı ve tüm direniş biçimlerini içermesi gerektiği kaydediliyor.

 

HABERE YORUM KAT