1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'teki Rejim Kuşatmasını Kırma Operasyonu Devam Ediyor
Halep'teki Rejim Kuşatmasını Kırma Operasyonu Devam Ediyor

Halep'teki Rejim Kuşatmasını Kırma Operasyonu Devam Ediyor

Suriyeli direniş grupları, Halep kent merkezinde 300 bin kişiyi kuşatan Beşşar Esed güçlerine saldırılarını sürdürüyor.

31 Ekim 2016 Pazartesi 12:52A+A-

Direnişçilerin, ülkenin kuzeyindeki Halep'te kent merkezinin doğusunda devam eden rejim kuşatmasını kırmak için cuma günü başlattıkları operasyon devam ediyor. "Halep Fetih Ordusu" çatısı altında hareket eden direnişçiler, rejim hatlarına yoğun olarak kuşatılan bölgenin dışından saldırıyor.

Kuşatma içinde kalan gruplar da dışardaki güçlerle koordinasyon içinde rejim güçlerinin stratejik noktalarını vuruyor.

Çatışmalara katılan direniş komutanları, kuşatmanın dış kısmındaki güneybatı yönünden girdikleri 3000 Konut mahallesinden yoğun hava saldırıları sonucu geri çekilmek zorunda kaldıklarını ancak burada çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

Direniş, rejimin kuzeybatı cephesindeki dış hattında yer alan Cemiyetu'z-Zehra semtini de ağır silahlarla hedef almaya devam ediyor.

Diğer yandan kuşatmanın batısındaki Minyan köyünün kontrolünü sağlayan direnişçiler ile Esed rejimine bağlı birlikler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Direnişçiler, geçen cuma ele geçirdikleri Dahiyetu'l-Esed semtinden kent merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Halep kent merkezinin doğusunda yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor. Bölgenin Türkiye sınırındaki İdlib iliyle bağlantısını kuran Kastillo yolu 7 Temmuz'da rejim kontrolüne girmişti. Direnişçiler, 6 Ağustos'ta yeniden koridor açmayı başarsa da rejim 4 Eylül'de bölgeyi yeniden kuşatmıştı. Kentin doğusu, rejimin ve Rusya'nın yoğun hava saldırılarıyla harabeye dönmüş durumda. Savaşın başından bu yana bir milyondan fazla kişinin göç ettiği bölgede on binlerce kişi de rejim ve destekçilerinin saldırılarında can verdi. Rejim güçleri, halen Birleşmiş Milletlerin (BM) insani yardımlarına geçit vermiyor.

AA

HABERE YORUM KAT