1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Geri Gönderme Merkezinde tutulan Uygur yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret zalim Çin’e iade mi edilecek?
Geri Gönderme Merkezinde tutulan Uygur yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret zalim Çin’e iade mi edilecek?

Geri Gönderme Merkezinde tutulan Uygur yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret zalim Çin’e iade mi edilecek?

Uygur yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret, Doğu Türkistan'da yaşanan baskıyı anlatması nedeniyle Çin'in hedefinde. 1989'dan beri Türkiye'de yaşayan ve Türkiye vatandaşlığı da olan Hazret geri gönderme merkezinde tutuluyor.

02 Aralık 2020 Çarşamba 19:41A+A-

Doğu Türkistanlı yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret, Uygur Türklerinin yaşadığı Çin baskısını anlatması nedeniyle Türkiye'de geri gönderme merkezinde tutuluyor.

Mehmet Emin Hazret 1989 yılından beri Türkiye'de yaşıyor. Biri ödüllü 4 filmi bulunan Hazret 1990 yılından beri Türkiye vatandaşlığına da sahip.

ÇİN TUTUKLANMASI İÇİN BASKI YAPIYOR

KARAR'ın edindiği bilgiye göre Türkçe yazılmış kitapları da bulunan Hazret, Çin hükümetinin hedefi durumunda. Doğu Türkistan'da yaşananları dünyaya anlatmaya çalışan yönetmen için Çin, Türkiye'ye tutuklanması amacıyla baskı yapıyor.

Türkiye vatandaşı olmasına rağmen Çin'in baskıları nedeniyle Hazret'e 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla dava açıldı. Yıllardır Türkiye'de yaşayan ödüllü yönetmenin geri gönderme merkezinde tutulduğu ortaya çıktı.

MEHMET EMİN HAZRET KİMİDİR?

1950 yılında, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Hoten Vilayetine bağlı Karakaş ilçesinde doğdu. Karakaş’ta toprak sahibi olan babası, işgalci Çin yönetimi tarafından “Halk Düşmanı” ilan edilerek işkence ile öldürüldü. Kendisi ve kardeşleri annelerinin himayesinde büyüdü. İlk, orta ve lise öğrenimini kendi memleketi olan Karakaş’ta tamamladı. Doğu Türkistan (Urumçi) Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1976’da mezun oldu. 1982-1983 yıllarında başkent Pekin’e giderek Pekin Sinema Üniversitesi senaryo bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

1982 yılı ‘Rena’nın Düğünu – Rena’nın Toyi’, 1984, ‘Nurnisa’,1988 ‘Bekârlar Ailesi – Boytaklar Ailesi’ filmlerini çekti ve bir kısmı ödüllü olan bu filmleri Uygur sinemasına kazandırdı. 1986 yılı temmuz ayında Çin’i temsilen Çekoslovakya’nın Karlovi-Varı film festivaline katıldı.

1976 – 1989 yılları arasında Çin’de yayınlanan çok sayıda hikaye, şiir, roman, araştırma yazılarının toplamı olan kitapları bulunmaktadır.

1989 yılında siyasî sebeplerle Çin’den ayrılmak zorunda kaldı ve Türkiye’ye sığınarak İstanbul’a yerleşti. 1989-1994 tarihleri arasında Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 1992 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Doğu Türkistan Büyük Kurultayı Düzenleme Komitesi'nde yer aldı. Yapılan seçimlerde Doğu Türkistan Milli Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 1993-1996 yılları arasında Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreterliği görevini yaptı.

Mehmet Emin Hazret  Çince, Rusça ve Uygurca bütün Türk lehçelerini bilmektedir.

Mehmet Emin Hazret,  biri kız iki çocuk babasıdır.

Yayınlanmış eserleri

Doğu Türkistan Mektupları - 1993

İstiklal Mücadelesi  (Türkçe, Uygurca ve Kiril Alfabesi ile) - 1997

Benim  Sevgilim (Mining Aşikim) Uygurca Şiirler toplamı - 2004

Şiirler  ve Rubailer Uygurca Şiirler toplamı - 2004

Ejderhanın Korkusu: Türkiye - 2011

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum