1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri gözaltına alındı
Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri gözaltına alındı

Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri gözaltına alındı

Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerinin polis tarafından engellenmesinin ardından gözaltına alınan kişi sayısı 99’a çıktı. Birleşik Metal-İş Sendikası gözaltıların protesto edildiğini duyurdu.

25 Kasım 2020 Çarşamba 01:13A+A-

Kocaeli’nin Gebze ilçesinden sendikal haklarının tanınması için Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri polis tarafından engellendi. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler slogan atarak polisin tutumuna tepki gösterdi. Polis ile yaşanan arbedenin ardından önce 8 kişi gözaltına alındı, ilerleyen saatlerde ise gözaltı sayısı 99’a çıktı.

Tazminat ve ücret alacakları için Ankara’ya yürümek isteyen Somalı madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden- İş Sendikası'ndan örgütlenme uzmanları da metal işçilerine destek olmaya gittiği eylemde gözaltına alındı.

Somalı ve Ermenekli madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden- İş Sendikası örgütlenme uzmanları Başaran Aksu ve Kamil Kartal da gözaltına alınanlar arasında.

Aksu, “Ücretsiz izne zorlanan ve işten atılan arkadaşların durumunu bütün kamuoyunun tartışmasını sağlayacak bir eylem düzenliyor, Birleşik Metal-İş. Biz aynı kavgayı veriyoruz” dedi.

Birleşik Metal-İş'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Ülkenin dört bir yanında, işyerlerinde metal işçileri Gebze’de işçilerin ve yöneticilerimizin gözaltına alınmasını protesto ediyor" ifadeleri kullanıldı. (ANKA, Deutsche Well)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum