1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Erdoğan ve Obama 4 Eylül'de Görüşecek
Erdoğan ve Obama 4 Eylül'de Görüşecek

Erdoğan ve Obama 4 Eylül'de Görüşecek

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'de düzenlenecek olan G-20 zirvesi kapsamında resmi bir görüşme yapacağını açıkladı.

30 Ağustos 2016 Salı 11:42A+A-

Obama'nın ulusal güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekâtının Obama - Erdoğan görüşmesinde gündeme geleceğini ifade etti.

Rhodes, Türkiye'nin Cerablus'u IŞİD'in elinden almak için başlattığı harekâtı desteklediklerini, ancak Türkiye'nin desteklediği Suriyeli direnişçilerin Cerablus'un güneyine inerek YPG ile çatışmasını desteklemediklerini ifade etti.

Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Fırat Kalkanı' adını verdiği Suriye harekâtının başladığı gün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile temaslarda bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da benzer açıklamalar yapmış ve Türkiye'ye YPG'yi hedef almak yerine IŞİD'le mücadeleye odaklanmalı demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Cerablus harekâtıyla ilgili olarak "operasyonların, DAİŞ, PKK ve YPG'nin tehdit olmaktan çıkana dek süreceğini" ifade ediyor.

Gülen'in iadesi

Biden'ın temaslarında Türkiye'nin ilettiği önemli bir talep de Fethullah Gülen'in iadesi konusuydu.

Ankara'nın Gülen'in iadesi talebinin Erdoğan - Obama görüşmesinde de gündeme gelmesi bekleniyor.

BBC

HABERE YORUM KAT

1 Yorum