1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direniş Gruplarından Sürpriz Hama Atağı
Direniş Gruplarından Sürpriz Hama Atağı

Direniş Gruplarından Sürpriz Hama Atağı

Suriyeli direnişçiler Hama kentinde rejim ve İran destekli güçlere karşı başlattığı operasyonlar devam ediyor. Direniş grupları Hama kentine 6 km kadar yaklaştı.

01 Eylül 2016 Perşembe 15:56A+A-

Suriyeli direnişçilerin başlattığı sürpriz Hama atağı sürüyor. Muhalifler, Hama kenti yakınlarındaki 16 askeri nokta ve 2 kasabayı ele geçirmelerinin ardından stratejik öneme sahip Savran'ı da aldı. Savran'ı ele geçiren muhalifler bölgede 3 kasabayı kontrol altına almış oldu.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, direnişçilerin bölgede rejime karşı ilerleyişi hızlandı. Gruplar tarafından yayınlanan bilgi ve görüntülerde, Cundul Aksa tarafından rejime ait bir noktaya düzenlenen bombalı saldırıda birçok rejim askerinin öldüğü rapor edildi. Kentin kuzeyinde düzenlenen operasyonda muhalifler de Halfaya ilçesini, Masasne beldesini ve Buveyda köyünü Esed güçlerinden alındı.

Cundu'l Aksa, Nasır Ordusu ve El İzze Ordusu'na bağlı birliklerin katıldığı operasyonda, direnişçilerin Esed güçlerine ait 2 tankı imha ettiği ve 2 tankı da ele geçirdiği belirtiliyor.

ESED ORDUSU HAMA'YI VURDU: 17 ÖLÜ

Öte yandan Suriye'de Esed rejimine bağlı uçaklar, muhalif grupların son günlerde Hama vilayetinde ele geçirdiği bazı bölgeleri dün gece ağır ateş altına aldı. Söz konusu bölgeler Esed rejimi için stratejik önem taşıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütünün bugün yaptığı açıklamaya göre, gece gerçekleşen saldırılarda en az 17 kişi hayatını kaybetti.

Suriye televizyonu da rejim güçlerinin bölgeye yoğun hava saldırısına bulunduğunu ve saldırılarda onlarca kişinin öldüğünü duyurdu.

 

HABERE YORUM KAT