1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Cumhurbaşkanı Çözüm Karşıtı Gösterme Çabaları Beyhude"
"Cumhurbaşkanı Çözüm Karşıtı Gösterme Çabaları Beyhude"

"Cumhurbaşkanı Çözüm Karşıtı Gösterme Çabaları Beyhude"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çözüm sürecinin karşısındaymış gibi gösterme çabalarının beyhude olduğunu söyledi.

26 Mart 2015 Perşembe 17:38A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bilgilendirme toplantısı yaparak, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.


Kalın, "Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, Sayın Cumhurbaşkanımızın da müteaddit kereler hem başbakanlığı hem cumhurbaşkanlığı döneminde ifade ettiği gibi Çözüm Süreci'nin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu sürecin banisidir, takipçisidir. Kendisi belki de siyasi kariyerinin en büyük risklerinden birisini alarak bu süreci başlatmış ve hamdolsun bugün bu iş silah bırakma noktasına kadar gelmiştir" dedi.


"Yıllardır ülkemizin kanayan bir yarası olan bu meselenin artık silahsızlanma noktasına gelmesi ve silahların bırakılarak Çözüm Süreci'nin tamamlanması en büyük hedefimizdir" ifadelerini kullanan Kalın, "Cumhurbaşkanımız da hem devletin başı olarak hem de kendi siyasi iradesiyle bu sürecin sonuna kadar arkasındadır. Gerek başbakanlığı döneminde gerekse cumhurbaşkanlığı kampanyası süresince Çözüm Süreci, Cumhurbaşkanımızın birinci gündem maddelerinden birisiydi. Bundan sonra da bu sürecin başarıya ulaşması yine onun ortaya koyduğu irade sayesinde, devletin başı olarak sağlayacağı koordinasyon ile mümkün olacaktır" şeklinde konuştu.


Son günlerde zaman zaman adeta Sayın Cumhurbaşkanımızı, Çözüm Süreci'nin karşındaymış gibi göstermeye çalışanların çabalarının beyhude bir çaba olduğunun altını burada tekrar çizmek isterim. Şu aşamada en önemli konu artık silahların tamamen susması yani örgütün silah bırakmasıdır. Bunu sağladığımız noktada da, tam da Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği şey, Çözüm Süreci artık amacına ulaşmış olacaktır."


"Cumhurbaşkanlığı makamını ilgilendiren bir konu değil"


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melin Gökçek'in hafta başında birbirlerine yönelik açıklamaları malumunuz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı'nın iki isimle bir teması söz konusu oldu mu ya da bu konuyla ilgili başka biriyle herhangi bir temas söz konusu mudur" sorusuna, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili bir trafiği, teması olmamıştır. Zaten konuyla ilgili Sayın Başbakanımız gerekli açıklamaları yaptığı için doğrudan Cumhurbaşkanlığı makamını ilgilendiren bir konu değildir" yanıtını verdi.


"Süreç üç aşamadan sonra bu noktaya geldi"


Sürecin üç aşamadan sonra bu noktaya geldiğini ifade eden Kalın, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının anayasal haklarının eşit şekilde kullanılması üzerine kurulan "Demokratik Açılım"ı, Türkiye'nin bütün vatandaşlarının etnik, dini, kültürel, farklılıklarının bir kenara bırakılarak birlik içinde yaşamalarının hedeflendiği "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi"nin takip ettiğini anımsattı.


"Çözüm Süreci"nin de bu aşamaları takip ettiğini vurgulayan Kalın, şöyle konuştu:


"Son alarak Çözüm Süreci aşamasında da, artık bu iş bir hal yoluna konulmak suretiyle, silahsızlanma aşamasına gelmek suretiyle, son aşamaya bir anlamda ulaşmış bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bütün zorluklara rağmen bu süreci en başından beri yürüten siyasi aktör olarak, bugün de Cumhurbaşkanı ve devletin başı olarak Çözüm Süreci'nin arkasındadır ve arkasında olmaya da devam edecektir."


"İran ziyaretiyle ilgili değişiklik yok"


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.


Yemen'deki gelişmelerin hatırlatılması ve "Acaba Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye operasyona doğrudan katılımına ilişkin bir talep geldi mi? İran'dan bu konuya yönelik sert bir açıklama geldi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın önümüzdeki günler için planlanan İran ziyareti ile ilgili bir değişiklik var mı" diye sorulması üzerine Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nisan ayının ilk haftasında İran'a yapacağı seyahatle ilgili herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi.


Kalın, "Bizim temennimiz Yemen'deki bu gerginliklerin siyasi diyalog yoluyla çözülmesidir ve umarız en kısa sürede siyasi diyalog yolu açılır, taraflar bir masa etrafında toplanarak hiçbir çatışmaya, savaşa mahal vermeden bu sorunu diyalog ve müzakere yoluyla çözebilirler. Bölgemizde yeteri kadar kan akıyor, bunun biz Yemen veya bir başka ülkede tekrarlanmasını asla arzu etmeyiz."
 

HABERE YORUM KAT