1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Çin'den Müslüman Liderler Aleyhine Ajanlık Yapanlara Para Ödülü
Çin'den Müslüman Liderler Aleyhine Ajanlık Yapanlara Para Ödülü

Çin'den Müslüman Liderler Aleyhine Ajanlık Yapanlara Para Ödülü

Çin Doğu Türkistan Özerk Bölgesi'nde 'yabancı dini liderler ve aşırıcılık faaliyetinde bulunanlar' olarak etiketlediği müslümanları ihbar edenlere ödül verileceğini açıkladı.

30 Mart 2019 Cumartesi 14:23A+A-

Kararda Müslüman ifadesi geçmiyor ancak Çin’in Müslüman azınlıklarla ilgili politikası dikkate alındığında uygulamanın Müslüman avına dönüşmesinden endişe ediliyor. Pekin yönetimi ise kamplarda azınlıkların "eğitildiğini" savunarak Birleşmiş Milletler’in de gündeme getirdiği raporları reddediyor.

Guangzhou Etnik ve Din İşleri Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre ülkede faaliyet gösteren yasa dışı yabancı dini grupların lider ve üyelerinin tespit edilmesine yönelik bilgi sağlayan kişilere 10 bin yuana kadar (bin 500 Amerikan doları) ödül verileceği bildirdi. Bu kararın sebebi ise aşırılık içeren yasa dışı faaliyetlerle mücadele gösterildi.

Çin’in “azınlıkların yasa dışı faaliyetleri ve aşırıcılık” adı altında yaptığı uygulamalar uluslararası insan hakları örgütleri tarafından ülkedeki Uygur Türkleri, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıkların asimile edilmesi politikası olarak değerlendiriliyor.

BM raporlarına göre, Çin hükümeti ülkede tüm etnik gruplar arasında birliği sağlamak adı altında yaklaşık 2 milyon Uygur Türkünü kamplarda topladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 2017 sonundaki “Çin azınlık bölgesinde milyonlarca kişinin DNA'sını topluyor” başlıklı raporunda Halk Sağlığı Programı adı altında özel DNA bilgilerinin polis tarafından toplandığını bildirmişti. Rapora göre Çinli yetkililer Doğu Türkistan bölgesinde 12 ile 65 yaş arasındaki halktan DNA örnekleri, parmak izleri, göz taraması ve kan grubu gibi bir çok bilgi topluyor.

Euronews

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT