Çin usulü diplomasi

Çin usulü diplomasi

KARAR gazetesi manşetten verdiği haberde Doğu Türkistanlıların yaşadıkları zulme dikkat çekmiş.

10 Şubat 2021 Çarşamba 11:10A+A-

Çin usulü diplomasi

Pekin, uluslararası kuruluşların raporlarına yansıyan işkence kamplarındaki sistemli vahşeti dünyadan gizlemeye çalışıyor. Türkiye’de de aileleri kamplarda tutulan Uygurların çığlığı duymazdan geliniyor. Yakınlarının akıbeti hakkında bilgi almak isteyenler ‘Çin seddi’yle karşılaşıyor.

Ankara’daki Çin Büyükelçiliği, son olarak gözü yaşlı ailelerin yanında olan siyasilere resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla mesaj verdi.

‘BİRKAÇ MİLLETVEKİLİ OLARAK KAMPLARI ZİYARET EDELİM’ 

Metinde “Bir iki milletvekilli elçilik önündekileri destekledi. Sağduyulu kişilerin Çin-Türkiye dostluğunun kıymetini bileceğini ümit ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SP’li Abdulkadir Karaduman “Bir iki vekilden biri benim. Samimiyetsiz açıklamayla zulmün üstünü örtemezsiniz” dedi. İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu da “Yalanlarınızla PKK’lılara çiçek verenleri kandırırsınız. ‘Birkaç Türk vekil’ olarak kamplarınızı ziyaret etmek istiyoruz” tepkisini gösterdi.

AİLEMİZİ SERBEST BIRAKIN  

Pekin’in insanlık dışı uygulamalar yaptığı işkence kamplarında yakınları bulunanlar yine Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin önündeydi. Eşleri, çocuklarının durumu hakkında bilgi almak isteyen Uygurlar ‘Ailem nerede?’, ‘Kardeşimi serbest bırak’ dövizleri taşıdı. 

Doğu Türkistan’daki soykırımı inkâr ve baskıyla örtbasa çalışan Çin, Türkiye’ye kaçan Uygurların sesini de kısmaya çalışıyor. Uygurlara destek veren parlamenterler için ‘bir iki milletvekili’ ifadesini kullanan Pekin’in Ankara Büyükelçiliği “Sağduyulu insanların iki ülke ilişkilerinin genel ortamının kıymetini bilip bunu koruyacağına inanıyoruz” açıklaması yaptı. Ardından eylemcilere polis müdahalesi geldi. ‘Bir iki milletvekili’nden biri olan Saadet Partili Karaduman “Bu yolla zulmün üstünü örtemezsiniz” cevabı verdi.

Çin’in zulmünden kaçıp Türkiye’ye gelen Müslüman Uygur Türkleri binlerce kilometre ötede Pekin’in diplomatik baskısına maruz kalıyor. İstanbul’daki Başkonsolosluk’tan sonra Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde de kamplardaki yakınlarından haber almak için 7 gün önce eylem başlatan Uygur Türleri dün sabah Polis engeliyle karşılaştı. Çin Büyükelçiliği, siyasetçilerin de ilgili gösterdiği bu eylemle ilgili önceki gün bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada eylemcilerin Çin’in imajını karalamak ve Çin-Türkiye ilişkileri bozmak istedikleri iddia edildi.

Gözdağı olarak yorumlanabilecek açıklamada “Son bir kaç gündür  bazı şahıslar ‘Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki akrabalarından haber alamadıkları’ bahanesiyle Büyükelçiliğimizin önüne gelerek eylem yapıyorlar ve sosyal medya platformlarında yalan haberler yaymaya çalışıyorlar. Bir iki Türk milletvekili ve sözde ‘Dünya Uygur Kurultayı’nın Başkan Yardımcısı gibi kişiler de onlara katılarak destek verdiler. Bunun örgütlü ve planlı bir eylem olduğu açıktır.

Bu kişilerin amacı uydurdukları yalanlarla Çin Hükümeti’nin Sincan politikalarına saldırmak, Çin’in imajını karalamak ve Sincan ile ilgili meseleleri istismar ederek Türk halkını kandırmak ve böylece Çin-Türkiye ilişkilerini zedeleyerek bozmaktır.

Çin tarafının Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili tutumu net ve tutarlıdır. Türkiye’nin her kesiminden sağduyulu insanların onların yalanlarına kanmayacağını ve Çin-Türkiye dozluk ilişkilerinin genel ortamının kıymetini bilerek bunu koruyacağını ümit ediyor ve buna içtenlikle inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.  

AÇIKLAMA SONRASI MÜDAHALE

Açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden dün polis, Uygurlara ‘eyleme devam edemeyeceklerini’ söyledi. Eylemcilerle konuşan bir emniyet yetkilisinin “Kabak tadı verdi, artık dağılmanız gerekiyor” ifadelerini kullandığı belirtildi. Bir başka polisin ailesini arayan bir Uygur’a ‘’Polise karşılık verme, dinlemiyorsan kalk s.. git buradan’’ dediği iddia edildi.

Ardından diğer polislere “Kaldırın bunların atın” diye seslendiği ifade edildi. Bu anları Uygur eylemcilerden Alimcan Otyürek sosyal medya hesabından paylaştı. Uygurların avukatı İlyas Doğan ise, eyleme sadece 13 kişinin katıldığını dile getirerek “Kendilerine ‘kamp mağduru’ diyen bu insanlar ailelerini arıyor. Ama güvenlik güçleri 13 kişinin kamu düzenini bozduğunu iddia ediyor” dedi.  

AİLEMİZİ KURTARMAK İÇİN BURADAYIZ

Polis tarafından Büyükelçilik binasının önünden gönderilen Uygurlar, yakın bir yerde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, bu eylemin barışçıl bir eylem olduğu ifade edildi. Basın açıklamasının ardından E-emniyet güçleri, eylemin acilen bitirilmesini isteyerek “Yeteri kadar sesinizi duyurdunuz, son verin” dedi. Bunun üzerine Uygur aktivistler “Biz sesimizi duyurmak için değil, ailemizi kurtarmak için buradayız” dedi.  

İYİ İLİŞKİ ZULME PAZARLIK OLAMAZ

Öte yandan Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman Çin Büyükelçiliği açıklamayla ilgili paylaşımda bulundu. Karaduman “’Bir iki milletvekili’nden birisi benim. Doğu Türkistanlıların feryadı arşı titretiyor. Samimiyetten yoksun açıklamalarla, ailelerine ulaşamayan insanların haykırışlarını ve yaptığınız zulümlerin üzerini örtemezsiniz.

Açıklamanızdaki net ve tutarlılık iddiasının samimiyet ölçeri, bu aileleri akrabalarıyla görüştürmek ve Türkiye’den farklı parti temsilcilerinden oluşan heyetin Doğu Türkistan’a girmesini sağlamaktır. Son olarak: “Türkiye Cumhuriyeti, Çin’le iyi ilişkiler kuracak diye hiçbir zaman mazlumları, zulmünüze teslim etmeyecek, pazarlık konusu yapmayacaktır.” Bu çerçevede ‘suçluların iadesi anlaşması’ da vicdanlı bütün milletvekillerinin duruşuyla asla kabul edilmeyecektir” dedi.  

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da büyükelçiliğe şu tepkiyi gösterdi: “Doğu Türkistan’da soykırım var. Kamplarda insan haklarını çiğniyor ve zulüm yapıyorsunuz. ChinaEmbTurkey bu yalanlarınızla ancak Pkk’lı teröristlere çiçek verenleri kandırırsınız. Buyurun! ‘Birkaç Türk Milletvekili’ olarak bu ‘toplama kamplarınızı’ ziyaret etmek istiyoruz.”

Kaynak: KARAR

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT