1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Çin korona meselesinde dünyayı kandırmış: Yeni belgeler ortaya çıktı
Çin korona meselesinde dünyayı kandırmış: Yeni belgeler ortaya çıktı

Çin korona meselesinde dünyayı kandırmış: Yeni belgeler ortaya çıktı

Çin'den sızan belgelere göre, Pekin yönetimi koronavirüs salgınını yanlış yönettiği ve dünya ile iyimser veriler paylaştığı ortaya çıktı.

01 Aralık 2020 Salı 19:43A+A-

CNN'in elde ettiği, Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık gizli belgelere göre, Çinli yetkililer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında dünya ile içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylaştı.

Belgeler, Çin’in sağlık sistemindeki yetersizlikleri ortaya koydu.

Belgelere göre, ülkede salgının ilk dönemlerinde Kovid-19 vakalarının tespit ve teyidi 23 gün gibi uzun bir süre aldığı ve virüs testlerinde yaşanan başarısızlıklar nedeniyle çoğu test negatif çıktığı öğrenildi.

Çinli yetkililerin gerçek rakamları gizleyerek, dünya ile daha iyimser verilerin paylaşıldığını ortaya koyan belgelere göre, salgının yayıldığı bölgede sağlık sektöründe yaşanan fonlama ve personel yetersizliği olduğu görüldü.

Çin'deki mevcut katı bürokratik yönetim modelinin salgın konusunda erken uyarı sistemini engellediğinin yer aldığı belgeler, Çin sağlık sisteminin salgının ilk acil aşamalarını doğru yönetemediğini ortaya koydu.

SALGININ MERKEZİ WUHAN'DA VE KOMŞU ŞEHİRLERDEKİ VAKA SAYILARI GİZLENDİ

Çinli yetkililer Hubei eyaletinin Wuhan şehrini Kovid-19 salgınının merkezi olarak göstermesine rağmen, aralık başında eyalette Wuhan'a komşu diğer şehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldi.

Belgelere göre Kovid-19 salgının merkezi Wuhan’da 2 Aralık 2019 itibarıyla 2 bin 32 grip salgını tespit edilirken, 320 km batısındaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vaka kayıtlara geçti.

"BİLGİLER KASITLI OLARAK GİZLENDİ"

Sızan belgeler, yetkililerin salgının ilk patlak verdiği dönemde erişebildikleri bilgilerle halka açıkladıkları bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlık olduğunu ortaya koydu.

Çin hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı hükümetler tarafından virüsle ilgili bilgileri kasıtlı olarak gizlediği yönündeki suçlamaları sürekli olarak reddetti.

"BELGELER TEYİT EDİLDİ"

Belgeleri ulaştıran kaynağın Çin sağlık sistemi içinde çalışan biri olduğunu belirten CNN, belgelerin 6 ayrı bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve özgünlüğünün teyit edildiğini duyurdu.

Diğer yandan koronavirüs salgınını ve Çin hükümetinin virüsle mücadele şeklini dünyaya anlatan Çinli gazeteciler birer birer ortadan kaybolmuştu.

Keza Kovid-19'u erken döneminde tespit ederek halkı uyarmaya çalışan Vuhanlı doktor Li Wenliang de gizemli bir şekilde yaşamını yitirmişti.

Çin İnsan Hakları Savunucuları örgütüne göre, virüsün yayıldığı ilk dönemde en az 350 kişi salgınla ilgili "söylenti yaydığı" suçlamasıyla cezalandırıldı. (Euronews)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT