1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. CHP’nin ‘Suriye Konferans’ında ‘Türkiye’nin Katliam Koridoru’ Detayı
CHP’nin ‘Suriye Konferans’ında ‘Türkiye’nin Katliam Koridoru’ Detayı

CHP’nin ‘Suriye Konferans’ında ‘Türkiye’nin Katliam Koridoru’ Detayı

CHP’nin ‘Suriye Konferansı’ medyada farklı ideolojik perspektiflere sahip köşe yazarları arasında çeşitli açılardan tartışılmaya devam ediyor.

01 Ekim 2019 Salı 14:57A+A-

HAKSÖZ-HABER

Mahmut Övür de konuyu gündemleştirdiği köşesinde gözden kaçan “Türkiye’nin katliam koridoru” detayını mercek altına almış.

Sabah’taki yazısında (01 Ekim 2019) CHP Panelindeki O Kadın Kim?” diye soran Mahmut Övür, CHP’nin mikrofon uzattığı Amy Austin Holmes'in kimliğine ve konferansta “güvenli bölge” planına ilişkin yaptığı “Türkiye’nin katliam koridoru” nitelemesine dikkat çekmiş.

Ne Rus-İran İşgali, Ne Esed’in Katliamlarına Laf Yok; Varsa Yoksa Türkiye’nin Suriye’deki “Suçları”

CPH’nin Suriye konferansından sonuç sadedinde öne çıkan hususları değerlendiren Mahmut Övür’ün şu eleştirisi kayda değer:

“Çıkan sonuçlara bakınca, ne 10 milyon insanı yurdundan yuvasından eden ve 1 milyona yakın insanı katleden Esad'a laf söyledi, ne PKK aparatıyla bölgeyi işgal eden ABD'ye itiraz etti, ne de Esad kuklasıyla Suriye'nin hakimi gibi davranan İran ve Rusya'nın adını andı… Onlara göre varsa yoksa tek suçlu Türkiye'ydi.”

Konferanstaki YPG/PKK Boşluğunu Amy Austin Holmes ile Doldurmak 

Türkiye’nin bir süredir hız verdiği ve Fırat Kalkanı bölgesinde inşa etmeyi planladığı “güvenli bölge”ye ilişkin konuşan Amy Austin Holmes bunu “Türkiye’nin katliam koridoru” olarak nitelendirmiş! 

Mahmut Övür’ün konuyla ilgili aktarımı şöyle:

“CHP yönetimi bununla da yetinmemiş, tutmuş PKK sevici bir ‘akademisyen’ olan Amy Austin Holmes'i panelist olarak çağırmıştı.

Önceki gün Hasan Basri Yalçın SABAH'taki köşesinde o akademisyenin gerçek yüzünü ortaya koydu. Onun bir PKKPYD hayranı, sosyal medyada yazdıklarıyla da bir Türkiye düşmanı olduğunu gösterdi. Şu söylediklerine bakın. CHP'nin panelisti Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda hayata geçirmek istediği güvenli bölgeyi ‘Türkiye'nin soykırım koridoru’ olarak nitelemiş ve açık açık Türkiye'yi Suriye'de soykırım yapmakla suçlamıştı.

Daha vahimi pervasızca şunu öneriyordu: ‘PKKPYD için Türkiye'nin içinde 30 kilometrelik bir koridor oluşturulmalı’…”

CHP’de İç Tartışmayı Getirir mi?

Bu tarz bir şahıs ve söylemin CHP’nin temsil ettiği ulusalcı mantık açısından tutarsızlığına da dikkat çeken Mahmut Övür, konferansın bu yönüyle CHP’liler arasında iç tartışmaya da kapı araladığını ancak bunun şimdilik gözden kaçırıldığını söylüyor.

Mahmut Övür yetkin konumdaki CHP’li bir ismin de bu bağlamda kendisine şunları söylediğini rivayet etmiş:

“Holmes isimli terör sevici akademisyen üzerinden belki de ilk kez CHP yönetimine karşı ciddi bir tepki var.

Suriye konferansının parti içinde infial yarattığını söyleyen bir CHP'li şöyle diyor:

‘Bu kabul edilemez. CHP gibi cumhuriyeti kuran bir partinin platformunda Türkiye'yi soykırımla suçlayan biri konuşamaz, konuşturulamaz ve CHP buna aracı olamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veya AK Parti'ye karşı olmamız bir iç siyaset meselesi. Oysa Suriye'de Türkiye'nin milli çıkarları söz konusu... Türkiye, ABD'yle üstü örtülü bir savaş halindeyken CHP bunu nasıl yapar? Kimse ulusal güvenliği CHP eliyle tehdit edilecek hale getiremez.’”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum