1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'ta "Acil Sağlık Çadırı" Kuruldu
Cerablus'ta "Acil Sağlık Çadırı" Kuruldu

Cerablus'ta "Acil Sağlık Çadırı" Kuruldu

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ilk kurtarılan şehir Cerablus'ta, Sağlık Bakanlığınca "Acil Sağlık Çadırı" kuruldu.

08 Eylül 2016 Perşembe 11:34A+A-

Suriye'nin kuzeyinde başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın yürütüldüğü ilk merkez Cerablus'ta hayat normale dönmeye başladı.

Türkiye'den birçok insani yardım kuruluşu, buradaki vatandaşlara, mağduriyetlerini gidermek için destek veriyor. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü de kent merkezindeki Şehitler Meydanı yakınındaki bir okulun bahçesine çadır kurdu.

Acil Sağlık Çadırı'nda çok sayıda doktor ve sağlık personeli hizmet verirken, ambulans ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri buraya gelme durumu olmayanlara destek veriyor.

Çadıra gelenler, kayıt işleminin ardından doktorlar tarafından muayene ediliyor. Ayrıca cephe hattında yaralanan ÖSO askerlerinin ilk müdahalesi de bu çadırda yapılıyor. Hayati tehlikesi bulunanlar, ambulanslarla Türkiye'deki hastanelere sevk ediliyor.

"Şehir hastanesi harap halde"

Cerabluslu 36 yaşındaki Ubeyd Hişami, sağlık çadırının kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kızını çadırda muayene ettirdiğini belirten Hişami, "Burada bir hastane var ama içi harabe olmuş durumda. Tek doktor var. Onun elinde de malzeme ve ilaç yok. Gerçekten perişan haldeydik. Allah Türkiye'den ve Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Biz ezelden beri kardeşiz. Bize yardım eli uzattınız, Allah da sizi korusun." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığının, gelecek günlerde okulun bahçesine ameliyathane ve göz polikliniği gibi önemli birimlerin de yer aldığı tam donanımlı sahra hastanesi kuracağı öğrenildi.

AA

HABERE YORUM KAT