1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Çavuşoğlu’ndan Esed’li Siyasal Geçiş Sürecine Şartlı Onay
Çavuşoğlu’ndan Esed’li Siyasal Geçiş Sürecine Şartlı Onay

Çavuşoğlu’ndan Esed’li Siyasal Geçiş Sürecine Şartlı Onay

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “demokratik, güvenilir ve kapsamlı seçimlerin yapılması” koşuluyla şayet Esed seçilirse onunla çalışabileceklerini söyledi.

17 Aralık 2018 Pazartesi 13:01A+A-

Suriye’deki yıkımın faili Esed’e, Ankara 6 yıl sonra ilk kez yeşil ışık yaktı. Bütün telkinlere kulaklarını tıkayan Esed ile ipleri koparan Türkiye’den kritik açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Seçimleri kazanırsa Esed ile yeniden çalışabiliriz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de demokratik ve güvenilir bir seçim yapılması halinde Beşşar Esed ile çalışma konusunu herkesin değerlendirmesi gerekebileceğini belirtti.

Karar gazetesinin AA’ya dayandırdığı habere göre, Çavuşoğlu, 18. Doha Forumu kapsamında düzenlenen CNBC muhabiri Hadley Gamble moderatörlüğündeki yüksek düzeyli mülakat özel oturumunda soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’nin geleceğinde Esad’in de yer aldığı tablo olursa bu sizin içinize siner mi?” şeklindeki soruya, “Şu an yapmaya çalıştığımız şey, ülke için bir anayasanın oluşturulması. Bir anayasa taslağını kendileri oluşturmalı” yanıtını verdi. Ülkenin seçimlere hazırlanması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bu süreç, Birleşmiş Milletlerin (BM) şemsiyesi altında olmalı. Kapsayıcı olmalı. Herkes hak sahibi olmalı. Suriye’deki ve Suriye’nin dışındaki herkesi kapsamalı, son yedi yılda yerlerinden edilen, benim ülkemdeki ve diğer ülkelerde mülteci olarak bulunanları kapsamalı. Güvenilir, şeffaf ve demokratik  seçimler olmalı. Bu seçimlerden sonra Suriyeliler ülkeyi kimin yönetmesi gerektiğine karar vermeli.” Çavuşoğlu, Gamble’ın “Eğer bu seçimlerde Esed seçilirse onunla çalışır mısınız?” şeklindeki sorusu üzerine “Eğer demokratik ve güvenilir bir seçim olursa o zaman herkesin bunu değerlendirmesi gerekebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

5 Yorum