1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Çavuşoğlu: S-400 Konusunda ABD Yaptırım Uygularsa Sessiz Kalmayız, Atacağımız Adımlar Var
Çavuşoğlu: S-400 Konusunda ABD Yaptırım Uygularsa Sessiz Kalmayız, Atacağımız Adımlar Var

Çavuşoğlu: S-400 Konusunda ABD Yaptırım Uygularsa Sessiz Kalmayız, Atacağımız Adımlar Var

Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) S-400 konusunda Ankara'ya bir yaptırım uygularsa buna misilleme yapılacağını söyledi. Çavuşoğlu, "ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa bizim de atacağımız (karşı) adımlar var" dedi.

14 Haziran 2019 Cuma 11:12A+A-

Çavuşoğlu, Suriye konusunda da "(Rusya'nın garantörlüğü) Rejime söz geçiremiyoruz mazeretini kabul edemeyiz" diyerek Moskovayı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

"Kaşıkçı olayını biz ikili ilişkilerimizden bağımsız tutuyoruz"

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programında canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı, İstanbul'da öldürülen Suudi gazeteci Kaşıkçı ile ilgili de konuştu. Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'la olan ikili ilişkilerle Kaşıkçı cinayetini ayrı tuttuklarını belirtti. Suudi Arabistan'ın ise bu şekilde davranmadığının altını çizdi. Çavuşoğlu, "Kaşıkçı olayını biz ikili ilişkilerimizden bağımsız tutuyoruz ama onlar çok bağımsız tutmuyor" ifadelerini kullandı.

Umman Körfezi: 'Ciddi bir soruşturmanın yapılması lazım'

Mevlüt Çavuşoğlu, Umman Körfezi'nde yaşanan şüpheli gemi saldırıları ile ilgili "Ciddi bir soruşturmanın yapılması lazım aksi takdirde bunun gibi gerilimler başka yola doğru gidebilir" dedi.

Doğu akdeniz için "tek alternatif Türkiye"

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz doğal gazı ve petrolü ile ilgili "Tek alternatif Türkiye" şeklinde konuştu. Bölgeye giden Türk sondaj gemilerindeki çalışanların tutuklanabileceği yönündeki yaklaşımlara Çavuşoğlu, "Kıbrıs Rum kesimine hadlerini bilmeleri gerektiğini hatırlattık" dedi. Dışişleri Bakanı, "Türkiye ve KKTC'nin haklarını korumak için sondaj gemilerimizi gönderdik, gemileri gönderince paniklediler" ifadelerini kullandı.

Filistin konusunda ABD taraf tutuyor

Filistin konusunda ise Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) tutumunu eleştirerek ikili devlet yapısına odaklanmak gerektiğini vurguladı. Çavuşoğlu, "ABD'nin Kudüs konusunda attığı tek taraflı adımların bir faydasını görmedik. ABD taraf tutuyor" dedi.

'Fransa YPG ile neden iş birliği içinde'

Dışişleri Bakanı Fransa'nın PKK ile ilgili adımlar attığını ancak Suriye'nin kuzeyindeki YPG ile "Neden iş birliği içinde?" olduğunu sordu. Bakan, asıl sorunun ABD ve Fransa'nın YPG ile angajman halinde olması olarak gösterdi. (Euronews)

HABERE YORUM KAT