1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Borcu 11 milyar dolara ulaşan Fransız havayolu şirketi çöküşte
Borcu 11 milyar dolara ulaşan Fransız havayolu şirketi çöküşte

Borcu 11 milyar dolara ulaşan Fransız havayolu şirketi çöküşte

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havacılık sektöründeki şirketlerden Fransız hava yolu şirketi Air France'a maddi yardım yapılması için AB Komisyonu ile anlaşma yapıldığını açıkladı.

05 Nisan 2021 Pazartesi 12:54A+A-

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamada, AB Komisyonuyla müzakerelerin sonuçlandığını ancak yardım miktarının henüz netleşmediğini belirtti. Bu iyi haberin şirketi daha rekabetçi olma konusunda teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Bakan Le Maire, Air France’in Orly havalimandaki bazı iniş ve kalkış yerlerinden vazgeçmesi gerekeceğini dile getirdi.

Ekonomi Bakanı, devletin şirkete şu ana kadar 7 milyar avro yardımda bulunduğunu, Air France’ın karbondioksit salımını azaltmasını ve bu konuda dünya lideri olmasını beklediklerini ifade etti.

Şirketin cirosu yüzde 59 azaldı

Air France-KLM ortaklığı, Kovid-19 salgının etkisiyle 2020'de 7,1 milyar avro zarar etmişti. Şirketin cirosu 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalmış, borcu iki katına çıkarak 11 milyar dolara ulaşmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT