1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. BM'den Çin’e Doğu Türkistan'daki Toplama Kamplarını Ziyarete Aç Çağrısı
BM'den Çin’e Doğu Türkistan'daki Toplama Kamplarını Ziyarete Aç Çağrısı

BM'den Çin’e Doğu Türkistan'daki Toplama Kamplarını Ziyarete Aç Çağrısı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Dini Özgürlükler Soruşturmacısı, Çin hükümetinden Uygur bölgesindeki kampları gezmek için talepte bulundu.

06 Mart 2019 Çarşamba 15:03A+A-

Birleşmiş Milletler'in (BM) Dini Özgürlükler Soruşturmacısı Salı günü Çin hükümetine ilettiği başvuru ile Uygur bölgesini ziyaret edebilmek için izin talebinde bulundu. Uygur bölgesi, BM raporlarına göre yaklaşık 1 milyon Uygur ve diğer Müslümanların tutulduğu kampların olduğu yer olarak biliniyor.

Uluslararası kamuoyunun giderek büyüyen tepkisi karşısında Çin konuya ilişkin diplomatik girişimlerini artırarak söz konusu 'eğitim' kamplarının radikal unsurların topluma yararlı bireyler olarak kazandırılmasını amaçladığı tezini işliyor.

Euronews’in aktardığına göre, BM Özel Soruşturmacısı Ahmed Şahid Reuters'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çin'in batı eyaleti Sincan'a gitmek için izin talep ettim. Orada olanları birinci elden görüp anlamak için bu şart. Buradaki kamplardan gelen bilgilere ilişkin haklı endişeler doğdu."

Çin henüz talebe karşılık vermedi

Çin henüz Şahid'in talebine karşılık vermedi. Maldivler'de eski bakan olan Şahid, Çin'e talebini birkaç farklı raportör ile birlikte ilettiğini ve ülkedeki 'radikalleşmeyi önleme' yasasının etkilerini incelemek için Kasım ayından bu yana çeşitli girişimlerde bulunulduğunu ifade ediyor.

Çin'e iletilen BM mektubunda ayrıca ülkede azınlıklara ilişkin genel düzenlemeler, Müslümanlara yönelik tutum, dil ve din konusunda azınlıkların hakları, Kazakların durumu ve temel haklarına ilişkin kaygılar iletiliyor.

Çin'in 'radikal' tanımı

Gözaltında yaşanan ölümler, fiziki ve psikolojik işkence ve sağlık durumu iyi olmayanların tıbbi tedavi görmelerine müsaade edilmediği iddialarını yerinde incelemek isteyen BM, Çin'in radikalleşme olarak tanımladığı durumların çoğunluğunun insanların sakallarının şekli ve isim tercihlerinin olduğu belirtiliyor.

ABD Kongresi'nde görev yapan bir grup avukat vekil Çin'in hak ihlalleri karşısında Trump yönetimine yaptırım teklifi sunacaklarını ifade etmişlerdi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT