BM’de Uygur Kavgası

BM’de Uygur Kavgası

Pekin’in Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uyguladığı asimilasyon ve imha politikaları nedeniyle Çin ile ABD arasında yaşanan gerginlik Birleşmiş Milletler’deki bir oturuma taşındı.

09 Mayıs 2019 Perşembe 10:15A+A-

ABD’nin Çin’in BM Yerli Halklar Forumu’na katılmaması yönündeki çağrısına Çinli temsilciler sert tepki gösterdi. Yerli Halkları Koruma Forumunun üyelerinin belirleneceği seçim öncesi konuşan ABD’li diplomat Courtney Nemoff, Uygurlara yapılan baskının Pekin’in foruma katılıp katılmayacağında belirleyici olmasını gerektiğini savundu. Nemoff, “Bir milyondan fazla Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman azınlıkların keyfi gözaltılara, zorla çalıştırılmaya ve işkenceye maruz kalması, ölüm kamplarında tutulması ABD’yi endişelendiriyor” diyerek diğer üyelerden seçimlerini yaparken bu hususları göz önünde bulundurmalarını istedi. Amerikan diplomatın sözlerine öfkelenen Çinli temsilci ise kürsüye gelerek Nemoff’u Çin hakkında yanıltıcı bilgiler vermekle suçladı. ABD’nin çağrılarına rağmen, forumun 16 üyesinden biri Çinli aday Zhang Xiaoan oldu. 

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da başlattığı azınlıklara yönelik asimilasyon kampanyası kapsamında, Birleşmiş Milletler verilerine göre Uygur Türkü, Kazak ve Kırgız azınlıklardan 1 milyon Müslüman, ‘eğitim merkezleri’ adı altında toplama kamplarında tutuluyor. Bağımsız kaynaklar söz konusu kamplarda herhangi bir yargı kararı olmaksızın tutulan kişilerin sayısının 3 milyonun üzerinde olduğunu belirtiyor. Çin hükümeti ise kamplara aldığı bireylerin ‘siyasi açıdan tehlikeli’ olduğunu iddia ediyor. Bu kamplarda kalanlar domuz eti yemeye, alkol almaya ve İslam dinini kınamaya zorlandıklarını söylüyor. Öte yandan Çin Doğu Türkistan’daki Müslüman kimliği yok etmek için dini camileri, türbeleri buldozerlerle yıkıyor. Yıkılan camiler arasında tarihi 800 yılı bulanlar da var. Pekin yönetimi ayrıca camilerde ibadet edenleri fişlemek için ibadethanelerde resmi görevli bulunduruyor.

 

HABERE YORUM KAT