1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başsavcılıktan Zaman Gazetesine Yalanlama
Başsavcılıktan Zaman Gazetesine Yalanlama

Başsavcılıktan Zaman Gazetesine Yalanlama

Başsavcılık, Zaman Gazetesi'nde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve maksatlı yapıldığını açıkladı.

04 Nisan 2015 Cumartesi 21:54A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağlayan Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın katledildiği olayla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bugün bazı gazetelerde yer alan''İstanbul Adliyesi'nde şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz'ın 10 kurşun yarası olduğu'' yönündeki iddiaları yalanladı.

Yazılı açıklama yapan Salihoğlu, 31 Mart 2015'te cumhuriyet savcısı Kiraz'ın görevi başında şehit edilmesine ilişkin 1 Nisan 2015'teki ilk basın açıklamasında, ''görüşmeler devam ederken teröristlerin silahla ilk atışlarından sonra güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu, otopsi raporunda da belirtildiği üzere savcının, kafasına bitişik olarak ateş edilmesi sonucu şehit edildiği"nin belirtilmesine rağmen bugün bazı yazılı basın organlarında ''5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen talimat üzerine bilinçsizce operasyona başlandığı, polislerin bomba patlattıktan sonra silahla karşılık verdiği'' ve buna benzer gerçek dışı yayınlar yapılarak, kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Ayrıca 2 Nisan 2015'te Sulh Ceza Hakimliği'nden ''gizlilik'' kararı alındığını hatırlatan Salihoğlu, soruşturma dosyasında bulunan hastane epikriz raporunun da yayınlanarak, soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini belirtti.

Salihoğlu açıklamasında, yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen bilgi ve görüntülere göre şunları kaydetti:

''31 Mart 2015'te teröristlerle irtibatı sağlayan emniyet görevlilerinin görüşmeleri devam etmekte iken, içeriden ilk başta peş peşe 2 el, akabinde de 16 saniye sonra peş peşe 3 el silah sesi gelmesi üzerine operasyon ekibi hemen müdahaleye başlamış, operasyon ekibinde özel harekat ve terör şube timleri ortaklaşa hareket etmiştir. 1 Nisan 2015 tarihli adli tıp raporunda açıklandığı üzere, cumhuriyet savcımızın vücudunda 5 adet ateşli silah mermi giriş deliği olduğu, 3 adet ise ateşli silah mermi sıyrığının bulunduğu, vücuttan 2 adet 7.65 mm çaplı çekirdek çıkartıldığı, atışlardan bir tanesinin kafaya bitişik şekilde yapıldığı tespit edilmiştir.''

Gizliliği ihlal edenlere soruşturma

Bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, maksatlı olduğunu ve soruşturma belgelerinin yayınlanmasının suç teşkil edeceğini belirten Salihoğlu, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan soruşturma yapılacağını bildirdi.

Başsavcı Salihoğlu, soruşturmanın etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, bu amaçla 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini ifade ederek, ileriki aşamalarda bilgi verileceğini duyurdu.

 

HABERE YORUM KAT