1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani: Referanduma Denk Bir Alternatif Bize Ulaşmadı
Barzani: Referanduma Denk Bir Alternatif Bize Ulaşmadı

Barzani: Referanduma Denk Bir Alternatif Bize Ulaşmadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, “Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir.” dedi.

15 Eylül 2017 Cuma 18:34A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Duhok’un Amedi ilçesindeki “Evet Mitingi”nde destekçilerine hitap etti.

AA’da yer alan habere göre, Barzani, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından referandumun ertelenmesine karşılık sunulan alternatif hakkında, “Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı. Referandum, bağımsızlığa ulaşmamız için bir araçtır ancak hedef değildir. Amacımız bağımsızlıktır. Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir.” dedi.

“En büyük sorun Bağdat’taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın, biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz.” diyen Barzani, “Evet, bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa, başarı da elde edilir.” diye konuştu.

Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, “Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT