1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani: Peşmerge Musul’un Merkezine Girmeyecek
Barzani: Peşmerge Musul’un Merkezine Girmeyecek

Barzani: Peşmerge Musul’un Merkezine Girmeyecek

Barzani, Musul’a yönelik operasyona ilişkin, “Peşmerge Musul’un merkezine girmeyecektir.” dedi.

27 Ekim 2016 Perşembe 17:16A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Başika bölgesindeki Zerdık Dağı’nda Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim ile düzenlediği ortak basın toplantısında Musul’a yönelik operasyonu değerlendirdi.

“Ortak Bir Komisyon Kurulacak”

AA’da yer alan habere göre, Musul’a yönelik operasyonun Peşmerge güçleri ile Haydar el-İbadi’ye bağlı ordunun koordinasyonuyla başarılı bir şekilde sürdüğünü söyleyen Barzani, “Musul’un geleceğiyle ilgili Erbil ile Bağdat arasında ortak bir komisyon kurulacak ve oluşacak sorunlar burada çözüme bağlanacaktır. Musul halkının içi rahat olsun. Verilen tüm bu bedeller onları terör örgütünün elinden kurtarmak içindir.” diye konuştu.

Peşmerge Güçlerinin Operasyondaki Rolü

Musul’un merkezine girecek güçlerle ilgili olarak Barzani, “Peşmerge güçlerinin Musul operasyonundaki rolü belirlenmiştir. Peşmerge Musul’un merkezine girmeyecektir. Irak ordusu Musul’un merkezine girecek. Peşmerge güçleri ile Irak ordusu arasındaki uyumun devam etmesini diliyorum.” açıklamasında bulundu.

“Başika, Hâlihazırda Kurtarılmış Sayılır”

Barzani, “Başika ablukaya alınmış ve askerî açıdan düşmüştür. Fakat acelemiz yok. Peşmerge ve Irak askerlerinin yerleşim yerlerine doğrudan girmelerini istemiyoruz. Çünkü tamamen temizlendiğinden emin olmalıyız. En az zayiatla IŞİD’in elindeki yerleri kurtarmaya çalışıyoruz. Önceden tuzaklanan bombalar, mayınlar ve patlayıcıların temizliği nedeniyle zaman zaman yavaşlama oluyor. Başika, hâlihazırda kurtarılmış sayılır.” görüşlerini dile getirdi.

Kerkük’teki Saldırılar

IŞİD’in geçtiğimiz hafta Kerkük’te düzenlediği saldırılara da değinen Barzani, şunları kaydetti:

“IŞİD’in Kerkük’teki saldırıları yenilgisini unutturmak içindir. Fakat durum kısa sürede kontrol altına alındı. Teröristler etkisiz hâle getirildi. Cephelerdeki Peşmerge güçlerinden bir kısmını oradaki durumu kontrol etmek üzere Kerkük’e gönderdik fakat onlara ihtiyaç kalmadı.Her türlü gelişmeye ve olaya hazırlıklı olmak zorundayız.”

“Biz ABD İçin Değil, Kendimiz İçin Savaşıyoruz”

Bir gazetecinin “ABD, Kürtleri Irak ve Suriye’de kullanıyor mu?” sorusuna, “Biz ABD için değil, kendimiz için savaşıyoruz. Soruyu yanlış soruyorsunuz.” şeklinde tepki gösteren Barzani, “IŞİD’in Kürdistan bölgesi üzerindeki tehdidini ortadan kaldırmak istiyoruz. Musul’un kurtarılmasıyla Kürdistan üzerindeki tehlike azalacaktır. Bizim savaşımız Suriye’de değil. Rakka’daki gelişmelerle bir alâkamız yoktur. Biz kendi cephemizdeyiz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT