1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Babalarının İdamını Medyadan Öğrendiler
Babalarının İdamını Medyadan Öğrendiler

Babalarının İdamını Medyadan Öğrendiler

Bangladeş Cemaat-i İslami partisi genel sekreter yardımcısı Molla'nın oğlu Hasan Cemil, babasının idam edildiğini medyadan öğrendiklerini söyledi.

13 Aralık 2013 Cuma 18:47A+A-

Bangladeş'te dün akşam idam edilen Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdüldakir Molla'nın 6 çocuğundan biri olan Hasan Cemil, babasının idamıyla ilgili soruları yanıtladı. AA muhabirinin telefonla ulaştığı Cemil, babası idam edilirken yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Kardeşlerim ve amcamla beraber dün akşam idam esnasında gözaltına alındık. Kısa bir süre sonra serbest bırakılmamıza rağmen babamın son arzusunu yerine getirmek için geç kalmıştık. Polisler babamın cenazesini gömülmek üzere köye götürdüler. Köye gitmek için hazırlandık fakat binanın arka kapısından çıkarken polis kardeşimi gözaltına alarak müdahale etti. Cenaze törenine gitmemize izin vermediler.''

''Son İsteğini Yerine Getiremedik''

Hasan Cemil, babalarının son isteğini yerine getiremediklerini, cenazesini de göremediklerini vurguladı.

Abdülkadir Molla'nın oğlu Cemil, ''Babamın son isteği, umrede kullandığı ihrama sarılarak gömülmek ve cenaze namazını oğullarından birinin kıldırmasıydı. Cenaze merasimine baskılardan dolayı gidemedik. Babamızı son bir defa göremedik. Yetkililer cenazeyi defnetmek için sadece amcama izin verdi. Biz zorla cenazeden uzak tutulduk'' dedi.

Yaşadıkları karşısında sabrettiklerini ifade eden Cemil, Bangladeş hükümetinin Müslümanların güçlenmesini durduramayacağını söyledi. Hükümetin kendilerine baskı yapmaya devam ettiğini kaydeden Cemil, şöyle konuştu:

''Babamızın cenazesinin fotoğraflarını görmemize rağmen annem ve kardeşlerimle metanetimizi koruyoruz. İdamdan önce bizi hapishaneye çağırdılar ama idamla ilgili hiçbir şeyden bahsetmediler. İdam hakkında soru sormamıza rağmen bize bir şey söylemediler. Babamla 5 dakika görüştük. Görüştükten sonra eve döndük. Babamızın idam edildiğini medyadan öğrendik.''

''Biz de Babam Gibi Şehit Olmak İstiyoruz''

Abdülkadir Molla'nın önemli bir lider olduğu için hükümetin kendisinden korktuğunu dile getiren Cemil, bu yüzden idam kararı verildiğini söyledi. Babasının hiçbir suçu olduğuna inanmadıklarını belirten Cemil, ''Babamın asılmasına doğru işleyen bütün sürecin yanlış oluğunu biliyoruz. Bizler de babam gibi şehit olmak istiyoruz. Sadece ben değil birçok insan da aynı yolda gitmek istiyor. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. İslamın ülkede tesis edilmesi için kararlılığımız hiçbir zaman bitmeyecek. Molla bundan sonra İslami hareket için manevi bir lider olacaktır'' ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT