1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Avrupa basınında Altın Şafak kararı
Avrupa basınında Altın Şafak kararı

Avrupa basınında Altın Şafak kararı

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi lideri ve yöneticilerinin yargılandığı davada mahkemenin, partinin suç örgütü olduğu yönünde karar vermesi Avrupa basınına nasıl yansıdı?

08 Ekim 2020 Perşembe 14:50A+A-

Yunanistan yargısı Neo Nazi Altın Şafak partisinin suç örgütü olduğuna karar verdi. Partinin yönetimindekiler on yıl hapis cezası alabilir. Beş yıldır süren davanın nedeni, partinin bir taraftarının rapçi Pavlos Fyssas'ı öldürmesiydi. Kimi köşe yazarları kararın yol gösterici olduğunu söylerken, diğerleri tehlikenin henüz savuşturulmadığına işaret ediyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Yunan demokrasisi sınavı geçti

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Yunan demokrasisini övüyor:

“Partinin 2012'de Atina parlamentosuna girmesi, hatta 2015'te parlamentodaki en güçlü üçüncü parti olması korkutucuydu. Ama Yunanistan'ın demokratik parti sistemi -ve başta tereddüt etmesine rağmen- yargı da- kararlı davrandı. Partiler [Altın Şafak'ı] tutarlı bir şekilde dışlamak konusunda anlaştı. Yargının çarkları 2015'te dönmeye başladı. 'Altın Şafak'a karşı yürütülen davada, kendilerine vatanın savunucusu payesini biçenlerin aslında kendi aralarında kavgalı, paragöz şaklabanlar olduğu ortaya çıktı ve seçmen de bunu gördü. Yunanistan demokrasisi, 'Altın Şafak'ın empoze ettiği sınavı geçti.”

Avvenire

Başkaları da suçluydu

Muhafazakarlar ve sosyalistler de suçsuz değil bu konuda, diyor Avvenire:“Dev bir kitle, her partiden binlerce insan, bu kararı, özgürleştiren bir temizlik gibiymişçesine kutladı. Şaşırtıcı değil bu. Chrysi Avgi (Yeni Şafak Partisi) herkes için bir günah keçisi. Nazi yabancı düşmanlarıyla bağlantılı olmayan, dolaylı olarak bütün siyasi grupların, ama özellikle en önemli iki siyasi partinin, 10 yıllık kriz boyunca güç elde etmek için mücadele eden Yeni Demokrasi ve Syriza partilerinin yaptıkları hataların günah keçisi oldu. Altın Şafak'ın varlığının ve suç işlemesinin nedenleri arasında iki partinin yaptığı hatalar da yer alıyor.”

Blog Pitsirikos

Adaletin 'A'sı yok

Blog yazarı Pitsirikos'a göre gerçek suçlular yine paçayı kurtardı:

“Kimileri adaletin tesis edildiğini, adaletin kazandığını söylüyor. Ama ülke iflas etmeden Altın Şafak diye bir parti yoktu [partinin henüz güç kazanmadığı kastediliyor]. 2010'da Yunanistan'ın sorunu faşizm değil, ülkenin iflasıydı. Adalet, ülkeyi iflasa sürükleyenlerden hesap sorarak tesis edilmeli; oysa bu hiç yapılmadı. ... Altın Şafak ülkenin bütün 'kurumları' için çok faydalı bir parti. ... Sistem ne yapacak şimdi? Yeni bir Altın Şafak bulacak. Daha modern, daha az kabadayılı, daha çok takım elbiseli. ... Yeni Altın Şafak'ın yeni kurbanlarına gösterilecek adaleti kutlamak üzere on yıl sonra mahkemede görüşürüz.”

NRC Handelsblad

Neo Nazi partinin yeşerdiği topraklar yerinde duruyor

Mahkeme kararı Nazi partisi için ölümcül bir darbeydi, diyor NRC Handelsblad:

“Ancak partiyi besleyen topraklar yok olmuş değil. 2019 seçimlerinin ardından yeni bir aşırı sağ parti parlamentoya girdi. Helen Çözümü Partisi (oyların yüzde 3,7'sini alarak) parlamentoda on sandalyeye sahip oldu. İktidara sağ muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi geldi. Altın Şafak'ın yabancı düşmanı söylemlerini kısmen devraldı, bazen şiddete de başvurarak, Yunanistan sınırlarından girmeye çalışan göçmenleri sınır dışı etti. Altın Şafak'ın çökmesine rağmen Yunanistan'da geçtiğimiz yıllarda aşırı sağ şiddet tekrar artmaya başladı.”

 

 

 

HABERE YORUM KAT