1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Atme'de 30 Bin Suriyelinin Yaşam Mücadelesi
Atmede 30 Bin Suriyelinin Yaşam Mücadelesi

Atme'de 30 Bin Suriyelinin Yaşam Mücadelesi

Türkiye sınırı yakınındaki Atme bölgesinde oluşturulan derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin sayısı 30 bine ulaştı.

06 Eylül 2013 Cuma 15:40A+A-

Cem Genco'nun haberi:

Esed rejiminin katliamlarından kaçarak güvenli gördükleri Türkiye sınırı yakınındaki Atme bölgesinde oluşturulan derme çatma çadırlarda yaşayan Suriyeliler, elektrik ve suyun olmadığı bölgede yaşam mücadelesi veriyor.

Bölgedeki zeytin ağaçlarının altına kurulan yaklaşık 5 bin çadırın bulunduğu kampta yaşayanların sayısı, Suriye'de her geçen gün çatışmaların şiddetlenmesi ve yaşadıkları yerleri terk edenlerin artmasıyla 30 bine ulaştı.

Bölgeye gelen tankerlerden bir iki bidon su alarak temizliklerini yapmaya çalışan Suriyelilerin en önemli ihtiyaçları arasında suyun yanı sıra elektrik, gıda ve ilaç geliyor.

Elektrik sorununa imkanları ölçüsünde çözüm bulmaya çalışan Suriyeliler ise araçların akülerini sökerek elektrik kaynağı oluşturmaya çalışıyor.

Derme çatma çadırların bulunduğu kampta hayır kurumlarının destekleriyle oluşturulan cami ve mescit de yer alıyor. Suriyeliler günlük ibadetlerini yaparken ülkelerindeki olayların bir an önce bitmesi için de dua ediyor.

Mesleklerini evlerini geride bırakan bazı Suriyeliler ise kamp alanında kendi imkanlarıyla oluşturdukları çadırlarda işlerini herşeye rağmen devam ettirip az da olsa para kazanmaya çalışıyor. Kamp içerisindeki berber, manav ve bakkal, imkanı olanların buradan yararlanmasına olanak sağlıyor.

Suriyeli çocukların eğitimleri için kamp içinde gönüllü öğretmenler seferber oluyor. Haftanın her günü farklı öğretmenler tarafından ders verilen çocuklar, Kur'an-ı Kerim öğreniyor. 

AA

 

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT