1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Asya'nın İsrail'i Çin
Asya'nın İsrail'i Çin

Asya'nın İsrail'i Çin

Çin'in zulmü altında sessizce katledilen Doğu Türkistanlılar Ramazan ayında orucun yasaklanmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

29 Haziran 2015 Pazartesi 14:56A+A-

Ramazan ayında Müslümanlara orucun yasaklanmasıyla yeniden gündeme gelen Doğu Türkistan'da yasağa uymadığı için katledilen Uygur Türklerinin sayısı 35'i aştı. Kayıpları resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu bilinse de, hiçbir kaynakta net bir veriye ulaşılabilmiş değil.

Baskıcı Çin hükümeti, oruç ve namaz gibi İslam'ın temel ibadetlerini yasaklamakla yetinmedi, Uygur Türklerine ait ev, dükkan ve camilere yönelik operasyonlarını arttırırken lokantalara gündüz açık tutma, marketlere ise alkol satma zorunluluğunu da getirdi. Çin'in ırkçı ve baskıcı uygulamalarıyla gündeme gelen Doğu Türkistan meselesi yeni değil. Doğu Türkistan halkı 200 yıldır Çin zulmüyle karşı karşıya.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi mi Doğu Türkistan mı?

Medyanın "Sincan Uygur Özerk Bölgesi" demeyi tercih ettiği Türkistan'ın Çin nüfuzunda kalan bölgesinin adı olan “Doğu Türkistan" isimlendirmesi Uygur Türklerinin hak mücadelesinin karşılığı. Ancak Çin karalamasından etkilenen medya ısrarla Sincan Uygur Özerk Bölgesi ifadesini kullanıyor. "Sincan" kelimesi "kazanılmış topraklar" anlamına geliyor ve Çinliler, yeni doğan her Türkistanlıyı "Sincan"lı olduğuna ikna etmeya çalışıyor.

Çin Doğu Türkistan'a muhtaç

Çin toprağının 6'da 1'ini oluşturan ve yer altı ve yer üstü zenginliklerle birlikte Çin'in bir çok sanayi ve ekonomik hammadde kaynaklarını barındıran Doğu Türkistan, Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Tibet olmak üzere 8 önemli ülke ile komşu. Dolayısıyla Doğu Türkistan, Çin'in büyümesi, genişlemesi ve bugün bildiğimiz hegemonya gücünü oluşturması Doğu Türkistan'sız olmaz.

35 milyon Doğu Türkistanlı katledildi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlı zalimce katledildi. Türkiyat Araştırma Dergisi'nin verilerine göre, 1949-1952 yılları arasında 2 milyon 800 bin, 1952-1957 yılları arasında 3 milyon 509 bin, 1958-1960 yılları arasında 6 milyon 700 bin, 1961-1965 yılları arasında da 13 milyon 300 bin kişi ya Çin ordusu tarafından öldrürüldü ya da rejimin politikaları doğrultusunda oluşan kıtlık sonucu hayatını kaybetti. 1965'ten sonraki katliamlarla birlikte, öldürülen Doğu Türkistanlı sayısı 35 milyon gibi inanılmaz bir rakama ulaştı.

Zaman zaman bağımsızlığını elde etse de sürekli Çin'in baskıcı politikalarıyla ezilen Doğu Türkistan halkına çeşitli toplum kuruluşlarından destek gelse de uluslararası arenada hiçbir zaman dünyanın ilgisini çeken bir konu olmadı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT