1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Arap Parlamentosu'na Ait Yardım Kafilesi Gazze’de
Arap Parlamentosuna Ait Yardım Kafilesi Gazze’de

Arap Parlamentosu'na Ait Yardım Kafilesi Gazze’de

Arap Parlamentosu'na ait 150 milyon dolarlık yardım konvoyunun dün Rafah Sınır Kapısı'ndan Gazze’ye giriş yaptığı bildirildi... Ramazanın ilk Cumasında Mescidi Aksa hınca hınç doldu...

14 Ağustos 2010 Cumartesi 12:01A+A-

Cezayir medya kaynakları, kafileye eşlik eden Arap Parlamentosu Yardım Konvoylarını Koordine Komisyonu üyesi Medeni Beradai'ye dayanarak dün (13 Ağustos Cuma) verdiği haberde, Arap Parlamentosu'nun gönderdiği yardımların sadece tıbbi malzemeden oluştuğuna dikkat çekti.

Haberde ayrıca Mısır yönetiminin Arap Parlamentosu'nun daha sonra yapacağı bütün yardımların Gazze'ye rahat ulaşması için kolaylık sağlayacağına dair söz verdiği de ifade edildi.

Beradai, Arap Parlamentosu'nun hazırlayacağı ikinci konvoyun Eylül sonu veya Ekim'in başında Cezayir'den yola çıkacağını belirterek, bu konvoyun kırtasiye malzemesiyle eğitim araç ve gereçlerinden oluşacağını söyledi.

Üçüncü kafilenin ise  Ocak ayında yola çıkacağını belirten Beradai, Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılamak için başka Arap ülkelerinden de yardım konvoylarının düzenleneceğini ifade etti.

 

Dünyanın onurlu insanları tarafından oluşturulan Özgürlük Filosu koalisyonunun Gazze'de mahsur insanlara insani yardım ulaştırmak isterken uluslararası sularda işgal ordusunun saldırısına uğraması, saldırıda dokuz kişinin şehit edilmesi ve onlarcasının yaralanması dünyadaki insanları Gazze'ye yardım konusunda harekete geçirmişti. Arap Parlamentosu'nun gönderdiği yardım da bu sürecin bir parçası. Şimdiye kadar sessiz kalan Arap Parlamentosu'nun yardım konvoyu göndermesi gecikmiş olumlu bir adım olarak değerlendirildi.
 

130 Bin Filistinli Ramazan'ın İlk Cuma Namazını Mescid-i Aksa'da Kıldı

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, Ramazan ayının ilk Cuma gününde Kudüs halkından ve 1948'de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerden kadın-erkek 130 bin Filistinlinin Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kıldığını bildirdi.

El-Aksa Müessesesi, bugün (13 Ağustos Cuma) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, Siyonist işgal yönetiminin Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da namaz kılmasının önüne birçok engel çıkarmasına ve Kudüs'te binlerce polisle barikatlar oluşturmasına rağmen bu sayıya ulaşıldığı ifade edildi.

Siyonist işgal güçleri dün akşam teravih namazı sırasında ve bu sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa'nın çevresinde yoğun güvenlik tedbirleri almıştı.

El-Aksa Müessesesi, onbinlerce Filistinlinin Mescid-i Aksa'nın revakları altında, avlusundaki ağaçlı bölgede ve Kudüs'teki Vakıflar Dairesi'nin kurduğu Mescid-i Aksa'nın doğu bölgesindeki çadırlı alanda Cuma namazını kıldığını açıkladı.

Öte yandan, Kudüs halkından onlarca Filistinli de Kudüs'ten uzaklaştırılmak istenen milletvekillerine destek vermek amacıyla Cuma namazını milletvekilleriyle birlikte, şehirdeki Kızılhaç binasının avlusunda kurulan eylem çadırında kıldı.

Kudüslülerin Ramazan'ın ilk gününden itibaren Siyonist işgal yönetimince kentten uzaklaştırılmak istenen Kudüs milletvekillerini yalnız bırakmadığı ve birçok Filistinlinin orucunu eylem çadırında milletvekilleriyle birlikte açtığı kaydedildi.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

HABERE YORUM KAT