1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arap Liderleri İran’ı Arkadan Vurdu
Arap Liderleri İran’ı Arkadan Vurdu

Arap Liderleri İran’ı Arkadan Vurdu

WikiLeaks’in yayımladığı belgelere göre başta Suudi Kralı olmak üzere bütün Arap liderleri İran’a karşı ABD’nin yanında yer alıyor. Hatta bazı liderler, ABD’yi açıkça İran’a saldırmaya çağırıyor.

29 Kasım 2010 Pazartesi 22:16A+A-

WikiLeaks internet sitesi, ABD'nin karşı çıkmasına rağmen yeni belgeleri çeşitli yayın organları aracılığıyla yayımladı. Yayımlanan belgeler arasında Arap liderlerin İran'a karşı ABD'yle yaptığı gizli görüşmeler dikkat çekiyor. Arap ülkelerinin liderleri, İran'ın nükleer çalışmalarına karşı ABD'nin yanında yer alıyor.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, gizli bilgileri kesinlikle yayınlamaması için ABD tarafından önceden uyarılmıştı. Ancak Le Monde, El Pais, Der Spiegel, Guardian ve ilk olarakNew York Times WikiLeaks belgelerini yayına koydu.

Dün yayımlanan belgelerde, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, İran'a saldırılması durumunda bu ülkenin atom bombası programının 1 ila 3 yıl geciktirileceği düşüncesinde olduğu da ifade edildi.

Le Monde'da yer alan bilgilere göre, İsrail, İran'a yönelik politikasını sertleştirmesi için ABD'ye baskı yapıyor. Gizli belgelerde, İsrail gizli servisi Mossad şefinin, 2007 yılında, ABD yönetimine, "İran'da rejimi devirmek için üzerinde tartışılacak seçenekler arasında, öğrenciler, demokratlar, Kürt ve Azeriler gibi etnik grupların desteklenmesini önerdiği" bilgisi yer aldı.

Arap liderlerin gizli işbirliği

Fransız Le Monde gazetesinin aktardığı gizli bilgilere göre, Arap ülkeleri liderleri İran'ı sevmiyor ve tehdit olarak görüyor.

Belgelerde, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, 2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan'a, "İranlılara güvenilmez. İran maceracı bir ülke ve hedefi sorun yaratmak. Allah İran'ın günahlarından bizi korusun'' ifadesini kullandığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan Kralı'nın, İran için "yılanın başını kesmek gerekir" ifadesini kullandığı da yine belgelerde yer alıyor.

Yine Kralın, Amerikalı General James Jones'la yaptığı 11 Şubat 2010 tarihli görüşmede, "eğer İran nükleer silaha sahip olursa, bölgedeki bütün ülkeler de nükleer silaha sahip olur" dediği belirtildi.

İran'ı durdurmak gerekiyor

Bayreyn Kralı Hamad Al-Khalifa'nın, 1 Şubat 2009 tarihinde, Amerikalı General David Petraeus'a, "İran'ın nükleer programının durdurulması gerekir" dediği de yer alan gizli belgelerde, "Arap ülkelerinin tamamının, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak endişe taşıdığı" ifade edildi.

Le Monde gazetesi, söz konusu belgelere dayanarak, Abu Dabi Prensi Muhammed bin Zayed'i bu liderler içinde en kararlısı olarak gösterdi.

Belgelere göre, Amerikalı General Mullen, bin Zayed ile görüşmesine ilişkin olarak 9 Şubat 2010 tarihinde merkeze telgraf çekti. Telgrafta, Zayed'in, "İran'ın nükleer sitelerine karşı havadan saldırıların yetersiz olduğu ve karadan da saldırmak gerekir" dediği belirtildi.

Diyalogla bir yere varılmaz

Katar Emiri'nin Amerikalı senatör John Kerry ile yaptığı görüşme de, 14 Şubat 2010 tarihinde merkeze geçilen telgrafla açığa çıkıyor. Bu görüşmede Katar Emiri'nin, "İranlıların söyledikleri yüz kelimeden sadece birisine inanın'' ifadesini kullandığı bildirildi.

Kahire'de bulunan bir Amerikalı diplomatın Şubat 2009'da çektiği telgraflarda da, Mısır Devlet Başkan Hüsnü Mübarek'in İran'dan son derece nefret ettiği ve Mübarek'in İranlılar için "yalancı oldukları ve onlara inanılmaması gerektiğini" söylediği kaydedildi.

Yine aynı belgelerde, Ürdün Meclis Başkanı Zeid Rifaiu'nun da, Amerikalılara, "İran'la diyalogla hiçbir yere varılamaz" dediği kaydediliyor.

TARAF

HABERE YORUM KAT