1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aranan Orgeneral Taşdeler de YAŞ’a Katıldı
Aranan Orgeneral Taşdeler de YAŞ’a Katıldı

Aranan Orgeneral Taşdeler de YAŞ’a Katıldı

Dün toplanan YAŞ’a, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve milletvekillerine çirkin hakaretlerin yer aldığı siteleri yönettiği ortaya çıkan Org. Nusret Taşdeler ile Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan Org. Saldıray Berk de katıldı.

02 Ağustos 2011 Salı 03:08A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerine çirkin hakaretlerin yer aldığı siteleri yönettiği ortaya çıkan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ile Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk de dünkü YAŞ toplantısına katıldı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılması istenen Taşdeler’in onayıyla açılan internet sitelerinde yer alan küfürler karargah bilgisayarlarından 35 defa silinmesine rağmen İnternet Andıcı soruşturmasına bakan savcılar tarafından geri kurtarıldı. Savcı Cihan Kansız sitelerde ‘türban köşke çıkmamalı’, ‘Oturumunuzu sonlandırmaya geldim’, ‘meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim’, ‘siz ki fitneci, fesatçı, hükümet olmak dışındaki her şey!! Kiralık sefil yaratıklar’ şeklinde hakaret içeren sözleri tek tek belirleyerek iddianameye koydu.

35 Defa Güvenli Silindi, Savcılar Geri Kurtardı

İnternet Andıcı iddianamesini hazırlayan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız karargahta 35 defa güvenli silinmesine rağmen hükümete ve üyelerine yönelik ağır küfürlerin yer aldığı site içeriklerini kurtarmayı başardı. Silinmesine rağmen kurtarılan veriler YAŞ toplantılarına katılan Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler’in emri ve yetkisi dahilinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili milletvekilleri hakkında ağır hakaretler edildiğini ortaya koydu.

Bir Birinden Ağir Hakaretler Bulunuyor

Taşdeler’in adına imzaya açıldığı belirlenen www.irtica.org ‘dan kurtarılan ‘Balık baştan kokar’ başlıklı yazının giriş bölümünde; “Eşinden “haremim” diye söz eden RTE’ye saldırılar gırla. Şaşılacak, eleştirilecek ne var bu sözde? Harem, Cumhuriyet Başbakanının geçmişe dönük özlemlerinden sadece bir örnek” şeklinde ibarelerin yer aldığı; yine içeriklerinin bir kısmı arşiv kayıtlarında yer alan ‘28 Şubat ders oldu, Ak parti kurbağayı suya koyup altını öyle yaktı’, ‘Cumhurbaşkanını Başbakanın derin kabinesi belirleyecek’, türban köşke çıkmamalı’ ibareleri yer alıyor.

Karargahtan gönderilen ve 35 defa silinmesine rağmen içeriği kurtarılan bilgisayarlarda yer alan 02.10.2008 tarihli bir başka yazıda ise AK Parti Hükümeti ve milletvekilleri hakkında ‘şerefsizler’, ‘kiralık sefiller’, “Acele edin ve defolup gidin’, “Oturumunuzu sonlandırmaya geldim, meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim, siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükümet olmak dışındaki her şey!! Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar, ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar’ şeklinde ifadeler bulunuyor.

Berk: Başbakanın Memleketi Sattığını da Biliyor musunuz?

Toplantıya katılan diğer hakaretçi isim ise EDOK Komutanı Saldıray Berk. Erzincan’da ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planını’ uyguladıkları iddiasıyla Ergenekon silahlı terör örgütünün lideri olmaktan hakkında 7.5 ila 15 yıl arasında hapis cezası talebiyle dava açılan Orgeneral Saldıray Berk, 20 Mayıs 2008 günü, PKK’lı teröristler tarafından 1993’te 33 kişinin öldürüldüğü Kemaliye’nin Başbağlar Köyünde vatandaşlarla sohbet ettiği belirtiliyor. Orgeneral Berk’in, kendisini alacak helikopterin gelmesini beklerken, “Başbakanın memleketi sattığını da biliyor musunuz?” dediği iddia ediliyor. İddianın internet sitelerinde yayınlanması üzerine 20 Temmuz 2010 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin, Orgeneral Saldıray Berk hakkında ‘Kamu görevlisine hakaret’ ettiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Taşdeler’in Yakalanması Talep Edildi

AK Parti Hükümeti hakkında kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay Karargâhı’nda kurulduğu öne sürülen internet siteleriyle ilgili yürütülen İnternet Andıcı iddianamesinde, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler hakkında yakalama çıkarılması isteniyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın aralarında Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler’in bulunduğu 21 sanık haklarında yakalama emri çıkarılması yönündeki talebi değerlendirecek.

MURAT ALAN / KENAN KIRAN – YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT