1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Arafat İçin 21 Kilometre Yürüdüler
Arafat İçin 21 Kilometre Yürüdüler

Arafat İçin 21 Kilometre Yürüdüler

Mekke-i Mükerreme'de sevinç ve hüzün bir arada. 5 milyona yakın Müslüman hem haccın farzlarından biri olan vakfeye erişmenin coşkusunu hem de Beytullah'tan birkaç günlüğüne ayrılıyor olmanın hüznünü yaşıyor.

15 Kasım 2010 Pazartesi 12:59A+A-

Dün, sabah namazından sonra Harem-i Şerif'in dış avlusunda toplanan hacı adaylarının büyük bölümü 21 kilometrelik Arafat yolculuğuna yürüyerek çıktı. Bu zorlu yolculuğa kucağında çocuklarıyla koyulan hacı adayları da vardı. Yüzlerinde yorgunluk emaresi olmayan müminler, arafata vardıklarında büyük heyecan yaşadı.

Hac ibadetini yerine getirmek için günler öncesinden kutsal topraklara akın eden milyonlarca Müslüman, Harem-i Şerif'in 21 kilometre doğusunda bulunan Arafat'ta toplandı. Dün yeniden ihramlarına bürünerek yollara düşen hacı adayları, Allah Resulü'nün 'Hac Arafat'tır.' buyruğunu yerine getirmek üzere 12 kilometrekarelik Arafat ovasında omuz omuza vakfeye durdu.

Vakfe yolculuğu için hazırlıklı olanlar hemen yola koyuldu. Su ve yiyecek ihtiyaçları için civardaki marketlere akın edenler, uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı gruplar minibüs kiralarken yaya olarak yola çıkanlar, Kral Abdülaziz tünelinden itibaren araç trafiğini durma noktasına getirdi. Ellerinde su şişeleri, sırt çantaları, ihramları ile hacı adayları askerî birliklerin düzenli yürüyüş kolunu andırıyordu. Silahları dua ve tevekkül. Görünürde bir komutan yok. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas), manevi rehberliği ile hac yolculuğunun her anında bu kervanın önderi, komutanı... Arafat heyecanı yüzlerine akseden müminlerde yorgunluk emaresi yoktu. Aksine, mahşer meydanına bir an önce kavuşma isteği okunuyordu bakışlarından. Herkes omuz omuza 'büyük buluşma'ya adım adım ilerliyordu.

Arafat vakfesi, Hazreti Âdem ile Hz. Havva'nın cennetten çıkarıldıktan sonra Cebel-i Rahme'de (Rahmet Dağı) birbirlerine kavuştukları yerde yapılıyor. İnananlar, bugün öğle vaktinde öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek kılacak. Gün batımıyla Müzdelife'ye geçilecek ve bu sefer yatsı vaktinde akşam ve yatsı cem edilecek.

Bu arada aralarında ilk kez kadınların bulunduğu Suudi Arabistan İzciler Cemiyeti üyesi 5 bin kişi, Arafat'ta görev yapacak. İzciler, ellerindeki GPS cihazları ile kaybolanları yerlerine ulaştıracak. Müzdelife ve Mina'da da bölgeyi gösteren 200 bin harita dağıtılacak.

(Turhan Bozkurt / Zaman)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum