1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. 'Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün' çağrısından neden rahatsız olunur?
'Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün' çağrısından neden rahatsız olunur?

'Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün' çağrısından neden rahatsız olunur?

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, sosyal medyadan ‘anayasanın fabrika ayarlarına dönmesi’ çağrısından bulunmuş.

11 Şubat 2021 Perşembe 12:29A+A-

HAKSÖZ HABER

Türkiye’de yaklaşık bir haftadır tartışılan ‘yeni anayasa’ konusunda herkes kendi zaviyesinden görüşünü dile getiriyor. Sağcı, solcu, ulusalcı, liberal vb. dünya görüşlerinden insanlar anayasa hakkında fikirlerini kamuoyu ile paylaşıyorlar. Ancak niyeyse bir Müslüman çıkıp düşüncelerini dillendirdiği vakit sol-Kemalist kesim başta olmak üzere hemen linç mantığı devreye giriyor.

Ayasofya Camii’nin baş imamı da olan İslam hukuku hocası Mehmet Boynukalın’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım zikredilen meşum çevreleri çok rahatsız etmiş.

mehmet.jpg

Mehmet Boynukalın Hoca’nın yaptığı paylaşım tarihi gerçekleri hatırlatırken Müslümanların hassasiyetlerini dile getiriyor. Hiçbir şekilde hakaret, yalan vs. içermeyen bu paylaşım BirGün, Cumhuriyet başta olmak üzere sol-Kemalist yayın organları tarafından ‘mübalağalı’ bir şeymiş gibi lanse edilmeye çalışıldı. Zikredilen yayın organları artık mide bulandıran ‘şeriat korkusu’ saçmalığını kullanarak kendi kitlelerini angaje etmeye çalışıyorlar. Bu komik çabaları ile memleketin normalleşmesinin önündeki en büyük engeli de yine kendileri oluşturuyorlar. Durum böyleyken içi boş ‘kutuplaşma’ muhabbetinden de en çok yine bu kesimler şikayet ediyorlar… Baştan sona tutarsız ve düşmanca bir tavır!

Bizler bu vesileyle yeni anayasa tartışmalarının yapıldığı bir düzlemde Mehmet Boynukalın Hoca’nın çağrısına kulak verilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Türkiye’nin en temel sorunlarının başında devlet ile toplumun aynı değer dünyasından beslenmemeleri gelmektedir. Bu ikilik ortadan kaldırıldığı vakit Türkiye'nin çok daha sağlıklı bir siyasal ortama erişeceğinden şüphemiz yok!

HABERE YORUM KAT

6 Yorum