1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti Kadın Kollarından Yasakçı Yasa Teklifi
AK Parti Kadın Kollarından Yasakçı Yasa Teklifi

AK Parti Kadın Kollarından Yasakçı Yasa Teklifi

AK Parti yeni anayasada 'Polis, öğretmen ve yargıç’a başörtüsü yasağı istedi.

04 Mayıs 2012 Cuma 21:18A+A-

AK Parti Kadın Kollarının ‘Kadın Bakış Açısıyla Yeni-Sivil Anayasa Çalıştayı’nın yeni anayasa sürecine katkı sağlaması amacıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu rapor bir hayli ilginç. Başörtüsüne kamusal alanda özgürlük isterken aynı zamanda birkaç meslektede başörtüsünün siyasi simge teşkil ettiğini bundan dolayı bu meslekler için kısıtlama talebinde bulundu.

AK Parti kadın kolları raporunda ayrıca şu taleblerii dile getirdiler:

“Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir.”

Laikliğin “din ve vicdan özgürlüğünü esas alacak” şekilde tanımlanması istenilen raporda, “İnsan haklarına, demokratik özgürlükçü bir yaklaşımla riayet edilmedikçe hem kadın hakları hem çocuk hakları, hem de engelli ve eşcinsel hakları gibi daha öznel alanlarda dahi sağlıklı çözümler üretmek mümkün olmayacaktır. Yeni anayasa bu nedenle konuyu insan hakları bakımından ele almalı ve mevcut sorunları bu eksende çözme yoluna gitmelidir” görüşü dile getirildi.

Kılık kıyafet ve başörtüsü ile ilgili taleplerin ağırlıkla yer aldığı raporda, yeni anayasada gerek siyasette, gerek çalışma hayatında kadınların ve erkeklerin eşit koşullar ile rekabet edebilmesine yönelik politikaların yer alması istendi.

Raporda şu görüşler dile getirildi: “Yeni anayasada çalışma ve sözleşme hürriyetinin kadın-erkek herkese eşit olarak tanındığı, başörtüsü veya siyasi simgeleri dolayısıyla kişilerin bu haktan mahrum edilemeyeceği ifade edilmelidir. Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir. 

HABERE YORUM KAT

19 Yorum