1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adını Değiştirmeyen KÜRDSİAD'a Soruşturma
Adını Değiştirmeyen KÜRDSİAD'a Soruşturma

Adını Değiştirmeyen KÜRDSİAD'a Soruşturma

Adındaki Kürdistan kelimesini değiştirmediği ve tüzüğünde değişiklik yapmadığı gerekçesiyle Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği hakkında soruşturma başlatıldı.

09 Nisan 2015 Perşembe 13:21A+A-

Diyarbakır Valiliği Dernekler Müdürlüğü'nün uyarısına rağmen adındaki Kürdistan kelimesini değiştirmediği ve tüzüğünde değişiklik yapmadığı gerekçesiyle Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

GENEL SEKRETERİN İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında ifade veren Dernek Genel Sekreteri Hüseyin Bradakçı, Kürdistan kelimesini coğrafi bir alan olarak kullandıklarını, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın da bu kelimeyi rahatlıkla sarf ettiğini söyledi.

GEREKÇE ANAYASAYA AYKIRILIK

Diyarbakır'da geçen yıl Nisan ayında kuruluş dilekçesi Diyarbakır Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü'ne verilen Kürdistan Saniyici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlattı. Dernekler Müdürlüğü, derneğin adındaki 'Kürdistan' kelimesi ve tüzüğündeki bazı ifadeler nedeniyle Anayasaya aykırılık teşkil ettiğinden değiştirilmesini istedi.

DERNEK YÖNETİMİ GERİ ADIM ATMADI

Dernek yönetiminin bunları değiştirmemesi üzerine, savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında imza yetkisine sahip 3 yöneticiden biri olan Derneğin Genel Sekreteri Hüseyin Bardakçı ifade verdi.

"SUÇLAMALAR YASAYA AYKIRI DEĞİL"

KÜRDSİAD Genel Sekreteri Bardakçı verdiği ifadede, Demekler Müdürlüğünden kendilerine gönderilen yazıda, Dernek isim ve tüzüğündeki bazı ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının bazı madde ve fıkralarına aykırılık teşkil ettiğinin belirtildiğini ifade ederek, "Ancak, bize gönderilen yazıdaki suçlamalar yasaya aykırı değildir.

"KÜRDİSTAN COĞRAFİ BİR ALAN"

Çünkü, biz Kürdistan kelimesini coğrafi bir alan olarak kullanıyoruz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bile bu kelimeyi rahatlıkla sarf etmektedir. Dolayısıyla artık bu tür kelimelerin yasaklı olduğunu düşünmüyoruz.

"SÖZÜ KULLANAN HERKES CEZALANDIRILMALI"

Bundan dolayı bir ceza alınacaksa ülkedeki bu sözü kullanan tüm yetkili ve basın sözcülerinin de bu cezayı alması gerekmektedir.

"İSİM TESCİL EDİLSİN"

Bundan dolayı da derneğimizin isminin tescil edilmemesi ve kuruluşunun gecikmesi kanuna aykırı olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

(Kaynak: Haberler)

 

HABERE YORUM KAT