1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD ve Rusya Arasında “Suriye’de Yeni Anayasa” Anlaşması
ABD ve Rusya Arasında “Suriye’de Yeni Anayasa” Anlaşması

ABD ve Rusya Arasında “Suriye’de Yeni Anayasa” Anlaşması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus lider Putin ile dört saat süren görüşmede Suriye'de ağustosa kadar yeni bir anayasa için anlaştı.

25 Mart 2016 Cuma 16:45A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kabul etti. Yapılan görüşmede iki ülkenin Suriye'de ağustosa kadar yeni anayasa hazırlanması konusunda anlaştığı kaydedildi.

Kerry'yi, Moskova'da yeniden ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Putin, yaptıkları görüşmelerde ortak noktalar bulduklarını söyledi. Putin, bugünkü görüşmede de ikili ilişkiler ve uluslararası gündemle ilgili konularda ilerleme kaydedebileceklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Putin ile yaptıkları görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. Görüşmede, Suriye'deki ateşkesin kalıcı olması için atılacak adımların ele alındığını vurgulayan Kerry, ABD ve Rusya'nın, Suriye'de ateşkesin sürdürülmesi konusunda çalışmalara hız vereceğini bildirdi. Kerry, "Rusya ve ABD, Suriye hükümeti ve muhalefetin esir değişimini başlatması gerektiği konusunda anlaştı" diye konuştu.

"SURİYE ANAYASA TASLAĞI AĞUSTOS'TA HAZIR"

Rusya ve ABD'nin, "Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin çerçevesinin oluşturulması grafiğini görüştüklerini, siyasi geçiş süreci için altyapının ve yeni anayasa taslağının ağustos ayında hazırlanması konusunda anlaştığını" kaydeden Kerry, ABD'nin, Suriye'de barışın sağlanması için Beşşar Esed'in doğru karar vermesini istediğini belirtti.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT