1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. ABD, Türkistan İslam Partisi'ni terör listesinden çıkardı
ABD, Türkistan İslam Partisi'ni terör listesinden çıkardı

ABD, Türkistan İslam Partisi'ni terör listesinden çıkardı

ABD, 2002 yılından bu yana terör listesinde bulunan Türkistan İslam Partisi'ni (Doğu Türkistan İslami Hareketi) bu listeden çıkardı.

07 Kasım 2020 Cumartesi 00:06A+A-

Türkistan İslam Partisi (TİP) olarak hareket, ABD'nin 2001 yılında başlattığı "teröre karşı savaş" sürecinde en çok hedef alınan yapılanmalar arasında bulunuyordu.

Türkistan İslam Partisi listeden çıkarıldı

20 Ekim tarihinde alındığı açıklanan karar, bugün resmi olarak ilan edildi.

ABD'nin "Resmi Gazete"si sayılan Federal Register'da yayınlanan karar, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo imzası taşıyor.

Kararda, "Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin terör listesine alındığı kararın yürürlükten kaldırıldığı" belirtildi.

Türkistan İslam Partisi (Doğu Türkistan İslami Hareketi)

1988 yılında Doğu Türkistan'da kurulan hareket, zamanla Çin'in baskısından kaçarak Afganistan'da yapılanma sürecine girdi.

Bu süreç içerisinde Taliban ile yakın bir ittifak kuran TİP, Afganistan, Pakistan ve bölge genelinde varlık göstermeye başladı.

2002 yılında ABD tarafından terör listesine alınan TİP'in birçok lideri Pakistan ve Afganistan'da ABD tarafından düzenlenen hava saldırıları ve baskınlarda şehit edildi.

Doğu Türkistan İslami Hareketi, zamanla Türkistan İslam Partisi adıyla anılmaya başladı. 2011 yılında başlayan savaş sürecinde üyelerinin bir bölümü Suriye'ye giden yapı, burada da Beşar Esed rejimine karşı savaşan muhalif gruplar arasında aktif faaliyet gösterdi.

Türkistan İslam Partisi'nin halen Suriye'de aktif olarak faaliyet gösterdiği ifade ediliyor. (Zeman El-Wesl, Orient-News, Mepa-News, Haksöz-Haber)

 

HABERE YORUM KAT