1. HABERLER

  2. HABER

  3. 5 Emniyet Müdürü Hakkında Tutuklama Kararı
5 Emniyet Müdürü Hakkında Tutuklama Kararı

5 Emniyet Müdürü Hakkında Tutuklama Kararı

Cemaat'e yönelik 22 Temmuz'daki operasyonda tutuklanan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün eski şube müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında "14 Aralık soruşturması" kapsamında da tutuklama kararı çıktı.

27 Aralık 2014 Cumartesi 23:00A+A-

22 Temmuz'da Cemaat'ye yönelik operasyonda tutuklanan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün eski şube müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu beş kişi ’14 Aralık soruşturması’ kapsamında da tutuklandı. 

Tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden cuma günü getirilen İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse, İstanbul İstihbarat Şubesi'nin eski müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer ile İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski amirlerinden Kazım Aksoy savcıya dokuz saat ifade vermişti. 

Soruşturma savcısı Hasan Yılmaz, bu şüphelilerin, "kamu görevlisinin gerçeğe aykırı evrak hazırlaması", "terör örgütü üyeliği" ve "iftira" suçlarından bir kez daha tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmesine karar vermişti. 

Şüpheliler, bu soruşturmadan önce yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen "yasadışı dinleme" ve "siyasal, askeri casusluk" suçlamalarıyla,  22 Temmuz tarihli İstanbul Emniyeti'ndeki 'paralel yapı' soruşturması kapsamında da tutuklu bulunuyor. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "devletin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik" suçlarından 14 Aralık'ta 37 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da yer aldığı dört kişi tutuklanmış, Ekrem Dumanlı ile yedi kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak, bir kişi ise tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştı.

HABERE YORUM KAT