1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yeni araştırmalara göre korona geçiren kişilerin bağışıklığı 3 değil, 8 ay
Yeni araştırmalara göre korona geçiren kişilerin bağışıklığı 3 değil, 8 ay

Yeni araştırmalara göre korona geçiren kişilerin bağışıklığı 3 değil, 8 ay

Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, koronavirüs geçiren kişilerin virüse karşı kazandıkları bağışıklığın 8 ay sürebileceğini ortaya koydu.

25 Aralık 2020 Cuma 19:56A+A-

Avustralyalı bilim insanlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçiren hastaların virüse karşı ne kadar süre bağışıklık kazandığına ilişkin yürüttükleri araştırma, "Science Immunology" dergisinde yayımlandı.

Monash Üniversitesi, The Alfred Hastanesi ve The Burnet Enstitüsünün birlikte yürüttüğü çalışmada Kovid-19 teşhisi konulan 25 hastadan ve virüse yakalanmayan 36 kişiden alınan kan örnekleri incelendi.

'BAĞIŞIKLIK 8 AY'

Kovid-19 hastalarının kan örneklerinde, semptomlar görülmeye başlandıktan 20 gün sonra, antikorların etkisini yitirdiği gözlemlendi. Araştırmada antikorlar gitse de hafıza B hücrelerinin kalmaya devam ettiği, bu hücrelerin Kovid-19'a karşı 8 ay bağışıklık sağladığı ifade edildi.

Monash Üniversitesinden immünolog Menno Van Zelm, aşının yarattığı bağışıklığın ne kadar  süreceği konusunda soru işaretleri bulunduğunu belirterek, yürüttükleri araştırmanın, aşının uzun vadede koruma sağlayacağına dair büyük bir umut verdiğini dile getirdi.

Kaynak: Karar, AA

HABERE YORUM KAT