1. HABERLER

  2. HABER

  3. MAVİ MARMARA

  4. Yağmanın Sorumlusu Sadece Bir Asker mi?
Yağmanın Sorumlusu Sadece Bir Asker mi?

Yağmanın Sorumlusu Sadece Bir Asker mi?

Mavi Marmara’daki yağma olayıyla ilgili bir İsrail askerinin 5 ay hapis alması hakkında açıklama yapan İHH avukatı, bütün sorumluların yargılanmasını istedi.

21 Ekim 2010 Perşembe 12:25A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mavi Marmara mağdurları, İsrail'in gemidekilerin eşyalarını çalan bir askerine 5 ay hapis cezası vermesini yeterli bulmadı. Mağdurların avukatı Ramazan Arıtürk, yaptığı yazılı açıklamada "Yağmanın sorumlusu; birkaç asker değil tüm İsrail Ordusu komuta kademesi ve İsrail yönetimidir" dedi.

Arıtürk, "Mavi Marmara gemisinde ve filodaki diğer gemilerde işlenen suçların yanında bu suç çok hafif kalır. Keza Mavi Marmara gemisinin de dahil olduğu filoya yapılan saldırı neticesinde 9 yolcu hayatını kaybetmiş, onlarca yolcu yaralanmıştır. Tüm bunların yanında filoya dâhil olan yolcu ve mürettebatın neredeyse hiçbir özel eşyası kendilerine teslim edilmemiştir. Kısacası yağmanın sorumlusu; birkaç asker değil tüm İsrail Ordusu komuta kademesi ve İsrail yönetimidir" diye konuştu.

Çalınan malzemelerin listesi kabarık

Elmadağ Hukuk Bürosu'ndan Avukat Ramazan Arıtürk, çalınan eşyaların çok daha fazla olduğunu belirterek şunları söyledi: "Saldırının gerçekleştirdiği ilk andan itibaren başta görüntülü kayıt yapan kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu, bilgisayar gibi ve bunlarla elde edilecek bilgilerin depo edildiği flash bellek, harici bellek, hafıza kartı, usb, hard disk vs. gibi eşyalar gasp edilmiştir. Sadece yolculara ait yukarıda sayılan eşyalar değil, organizatör kuruluşlara ait malzemelere de el konulmuştur. Geminin kendi elektronik aksamına dahil malzemeler dahi sökülmüştür. Askerlerce satılan eşyaların, insani yardım malzemeleri arasında bulunan eşyalardan olması da kuvvetle muhtemeldir."

Tüm sorumlular cezalandırılmalıdır

Saldırıya katılan bütün İsrail askerlerinin ve saldırı talimatını veren hükümet yetkililerinin cezalandırılması gerektiğini ifade eden Ramazan Arıtürk, şöyle devam etti: "31 Mayıs günü ve devam eden günlerde yapılan eylem; gasp ve yağma suçu bakımından soruşturulan birkaç askerin gerçekleştirdiği eylemle farklılık arz etmemektedir. İsrail hükümet yetkililerinden, saldırıyı gerçekleştiren en düşük rütbeli askere kadar tüm sorumlular, cezalandırılan askerle aynı suçu işlemiştir.

Hukuka inanan biz filo mağdurlarının hukuki temsilcileri, sadece malzemeleri çıkar amaçlı satan askerlerin yargılanmasını değil aynı suçu işlemiş tüm sivil, askeri yetkililerin soruşturulmasını İsrail soruşturma makamlarından beklemekteyiz."

HABERE YORUM KAT