1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Venezuela’da faal petrol sondaj kulesi kalmadı
Venezuela’da faal petrol sondaj kulesi kalmadı

Venezuela’da faal petrol sondaj kulesi kalmadı

Dünyanın en büyük rezervlerine sahip Venezuela'da artık faal petrol sondaj kulesi yok

06 Ağustos 2020 Perşembe 15:11A+A-

Petrol zengini Latin Amerika ülkesi Venezuela'da bulunan son petrol sondaj kulesi de ülkeden ayrıldı.

Forbes'un haberine göre ABD'nin Houston kenti merkezli Nabors şirketi, pazartesi günü itibarıyla son aktif petrol sondaj kulesini kapattığını duyurdu.

Böylece dünyadaki en büyük petrol rezervlerine sahip ülke olan Venezuela'da faaliyette olan petrol sondaj kulesi kalmadığı açıklandı.

Nabors'un son aktif sondaj kulesi ABD'li enerji şirketi Chevron ile Venezuela devlet petrol ve doğalgaz şirketi PdVSA'nın ortak girişimi kapsamında Petropiar petrol alanında faaliyet gösteriyordu.

Ancak Venezuela'nın son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik kriz ve siyasi belirsizlik ayrıca ekipman hırsızlıkları ve enerji kesintileri operasyonların aksamasına yol açıyordu.

Nabors'un ülkede 4 adet petrol sondaj kulesi bulunuyordu ancak şirket 1 buçuk yıl içinde bunların faaliyetlerini aşamalı olarak sonlandırdı.

Nabors CEO'su Anthony Petrello ülkedeki faaliyetlerini sonlandırma sürecinde olduklarını açıklarken şirketin Venezuela'dan çıkışı ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Devlet Başkanı Nicholas Maduro hükümetini güçsüzleştirmek için daha sert yaptırımları hayata geçirmesinden aylar sonra geldi.

Ancak Trump yönetimi geniş alana yayılan yaptırımlara rağmen ülkenin devasa petrol rezervlerini Çin ve İran'a kaptırmamak amacıyla Chevron, Nabors, Schlumberger, Halliburton ve Baker Hughes gibi petrol ve enerji şirketlerine Venezuela'daki faliyetlerini sürdürmeleri için lisans sağlamıştı.

Kaliforniya merkezli Chevron şirketi de Venezuela'da yeni petrol kuyuları açma faaliyetlerini durdurmuş durumda.

Ancak şirket kalan yerlerde yavaş ilerleyen üretimi sürdürme ve bakım faaliyetlerini sürdüreceğini açıkladı.

Kaynak: Şarkul Avsat

HABERE YORUM KAT