1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Türkiye, Irak Kürdistanı’na Yapılan Uçuşları Askıya Aldı
Türkiye, Irak Kürdistanı’na Yapılan Uçuşları Askıya Aldı

Türkiye, Irak Kürdistanı’na Yapılan Uçuşları Askıya Aldı

​​​​​​​Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu, cuma gününden itibaren Türkiye'den Erbil ve Süleymaniye kentlerine karşılıklı uçuşların askıya alınacağını duyurdu.

27 Eylül 2017 Çarşamba 21:04A+A-

Türkiye'nin Bağdat hükümetinin talebi üzerine Irak Kürdistanı'na yapılan uçuşları askıya aldı.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından yayınlanan açıklamada, "Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 29 Eylül Cuma günü yerel saatle 18:00'den itibaren Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına/havalimanlarından uçuşların askıya alınacağını bildirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Bu durumda, Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından ülkemizden Erbil ve Süleymaniye'ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin anılan tarihten itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacaktır." denildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün düzenlediği basın toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) elinde bulundurduğu sınır ve havalimanlarının kontrollerini 3 gün içinde Bağdat'a teslim etmesini istemişti.

Erbil yönetiminin söz konusu talebi reddetmesi üzerine Irak Sivil Havacılık Kurumu'ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, yabancı şirketlerin Erbil ve Süleymaniye Havalimanları'na yönelik tüm uçuşlarını cuma gününden itibaren askıya alması talep edilmişti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum