1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Tüketici Güven Endeksi Mayıs Ayında Azaldı
Tüketici Güven Endeksi Mayıs Ayında Azaldı

Tüketici Güven Endeksi Mayıs Ayında Azaldı

Tüketici güven endeksinin, mayıs ayında geçen aya kıyasla yüzde 2,8 azaldığı bildirildi.

23 Mayıs 2018 Çarşamba 11:25A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, bu ay bir önceki aya göre yüzde 2,8 azaldı. Buna göre, nisanda 71,9 olan endeks değeri mayısta 69,9’a geriledi.

Hanenin maddî durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 1,3 azalarak 89’a indi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddî durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi, bu dönemde yüzde 4,2 azalarak 94,7’den 90,8’e geriledi. Söz konusu azalışta, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi bulunan tüketicilerin bir önceki aya göre azalması etkili oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi anılan dönemde yüzde 2,2 azaldı ve mayısta 72,9 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin gerilemesinden kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5 azaldı. Nisan ayında 28,2 olan endeks, mayıs ayında 26,8 olarak kayıtlara geçti. Bu azalışta, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artması belirleyici oldu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT