1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. TSK, Esed ve Rusya tehdidine İdlib’de mevzilerini güçlendirerek cevap verdi
TSK, Esed ve Rusya tehdidine İdlib’de mevzilerini güçlendirerek cevap verdi

TSK, Esed ve Rusya tehdidine İdlib’de mevzilerini güçlendirerek cevap verdi

İdlib’de rejimin ve Rusya’nın yoğunlaşan saldırılarına nasıl karşılık vereceği merak edilen Türkiye askeri, mevzilerini güçlendirerek saldırganların ve şebbihaların merakını giderdi.

18 Eylül 2021 Cumartesi 11:31A+A-

HAKSÖZ HABER

İdlib bölgesinde son haftalarda rejim, İran ve Rusya saldırıları artarak sürüyor. Hemen her gün bir kaç sivilin can kaybına yol açan bu saldırılar bilhassa Cebeli Zaviye ve Darut İzze bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Bu bölgelerde uzun süredir devam eden ateşkese güvenerek geri dönen ve kendi evlerinde yaşamaya başlayan halk yeniden tedirginlik yaşamakta. Artan saldırılar neticesinde cephe hattına yakın yerlerde yaşayan bu insanlar yeniden iç bölgelere göç eğiliminde.

Geçtiğimiz hafta Rusya Dış İşleri Bakanı Lavrov’un Türkiye’yi açıkça suçlayan sözlerinin ardından uşağı Esed’i Kremlin Sarayında ağırlayan Putin’in yine doğrudan Türkiye’yi hedef alan sözleri bölgede tansiyonu daha da yükseltmişti. Bu gelişmelere bağlı olarak içeride de Esed rejiminin sözcülüğüne soyunmuş çevreler Türkiye’nin artık bölgeden çekilmesi ve rejimle müzakereler başlaması gerektiği tezini daha yüksek sesle dillendirmeye başlamışlardı.

Türkiye’nin bu yükseltilen gerilime cevabı merak ediliyordu. 13 Eylül günü TSK İdlib bölgesine ve hassaten de Cebeli Zaviye’ye yoğun bir askeri birlik takviyesiyle tavrını netleştirmiş oldu. Umarız bu şekilde hiç durmadan katil Esed rejimiyle diyalog çağrılarını seslendiren çevreler de beklentilerinin gerçekliğini kavramıştırlar!  

HABERE YORUM KAT

2 Yorum