1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. TİKA Sevakin Adası'ndaki İlk Çalışmalarını Tamamladı
TİKA Sevakin Adası'ndaki İlk Çalışmalarını Tamamladı

TİKA Sevakin Adası'ndaki İlk Çalışmalarını Tamamladı

​​​​​​​TİKA, Sudan'daki tarihi Sevakin Adası'nın restorasyon amacıyla Türkiye'ye tahsisi kapsamında ilk aşama saha tetkik çalışmalarını tamamladı.

30 Ocak 2018 Salı 18:53A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sudan'daki tarihi Sevakin Adası'nın restorasyonu amacıyla Türkiye'ye tahsisi kapsamında ilk aşama saha tetkik çalışmalarını tamamladı.

AA muhabirinin TİKA’dan aldığı bilgilere göre kurum, restorasyon amacıyla Türkiye'ye tahsis edilen Sevakin Adası'nda, jeoloji ile jeofizik saha ölçümleri, topoğrafik harita alımının yanı sıra mimari ve restorasyon saha çalışmalarıyla ada ve çevresine ait şehir planlama saha etüdlerinin ilk bölümünü tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24-26 Aralık 2017'de Sudan'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, iki ülke arasında adanın aslına uygun olarak yeniden inşa ve ihya edilmesini öngören anlaşmanın imzalanması, Sevakin Adası'nın Türkiye ile tarihi bağlarını gündeme getirdi.

"Sevakin'in kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor"

TİKA teknik ekibi, yeni çalışmalar kapsamında adanın tarihi ve kültürel gelişimini dikkate alarak, güvenilir bilgi ve belgelere ulaşılması amacıyla başta Sudan Federal Hükümeti Turizm Bakanlığı ve adanın bulunduğu Kızıldeniz Eyaleti Valiliği ile yakın çalışma yürütüyor. Ada zemininden sondajlı numune alımlarını gerçekleştiren TİKA ekibi, jeoloji ve jeofizik saha ölçümleri, topoğrafik harita alımı ile mimari ve restorasyon saha çalışmalarıyla ada ve çevresine ait şehir planlama saha etütlerinin ilk bölümünü bitirdi.

Bu çalışmalarla, teknik ekibin çalışmalarında elde edilecek sonuçlar doğrultusunda adanın tarihi ve kültürel geçmişine ait bilgilerle aslına uygun olarak restorasyonunun tamamlanması, Sudan ve Türkiye'nin ortak projeleriyle Sevakin'in kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Kızıldeniz ve Hicaz'ın güvenliği Sevakin'den sağlanıyordu

Sudan’ın kuzeydoğusunda bulunan, önemli konuma sahip Sevakin Adası, bugün Arap dünyasında bilinen pek çok şehirden daha eski ve özel bir tarihe sahip.

Türkiye için ayrı bir tarihi önemi olan Sevakin Adası, Yavuz Sultan Selim’in 1517'de Mısır’ı fethettiği dönemden 19. yüzyılın sonlarına kadar idaresinde olduğu Osmanlı Devleti'nin izlerini taşıyor. Osmanlı Devleti yüzyıllarca Kızıldeniz ve Hicaz'ın güvenliğini Sevakin Adası üzerinden sağladı ve ada ticaretin kilit noktası haline geldi.

İngilizlerin 1904’te Sevakin'in yakınındaki Port Said limanını kurmasıyla önemini kaybeden ada, uzun yıllardır metruk bir vaziyette bulunuyor. Türkiye'nin Sudan'a verdiği destek çerçevesinde TİKA, 2011'de adadaki Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camilerinin yer aldığı kompleksin restorasyonunu tamamladı.

Sudan ziyaretinde Port Sudan'dan Sevakin Adası'na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA'nın restore ettiği Hanefi Camisi'nde namaz kılmıştı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT