1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Taliban’ın Esir Aldığı ABD Askeri Suçlamaları Kabul Etti
Taliban’ın Esir Aldığı ABD Askeri Suçlamaları Kabul Etti

Taliban’ın Esir Aldığı ABD Askeri Suçlamaları Kabul Etti

​​​​​​​Afganistan’da Taliban tarafından beş yıl boyunca esir tutulduktan sonra tutsak takasıyla serbest bırakılan Çavuş Bowe Bergdahl, firar ederek silah arkadaşlarını tehlikeye attığı suçlamasını kabul etti.

17 Ekim 2017 Salı 00:14A+A-

Kuzey Carolina eyaletindeki Fort Bragg üssünde askeri mahkemeye çıkarılan Bergdahl, firar ettiğini ve düşman karşısında ağır suç işlediğini kabul etti. Düşman karşısında ağır suç işlemenin cezasının müebbet hapis olduğu bildiriliyor.

Bergdahl, 2009’da Afganistan’da görev yaptığı noktayı terk ettikten kısa süre sonra Taliban tarafından ele geçirilmişti. Amerikan ordusu, Bergdahl’ı bulabilmek için geniş çaplı operasyonlar yürütmüştü. Bergdahl, daha önce verdiği ifadede, tek niyetinin birliğindeki bazı meselelere dikkat çekmek olduğunu kaydetmişti.

2014 yılında Küba’nın Guantanamo’daki Amerika’ya ait askeri hapishanede tutuklu bulunan beş Taliban üyesi karşılığında takas edilen Bergdahl, Amerikan iç siyasetinde büyük tartışma yaratmıştı. Zamanın başkanı Obama, tutuklu takasıyla Amerika’nın ulusal güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle Cumhuriyetçi Partililer tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Donald Trump ise başkan adayıyken Bergdahl’ı sürekli olarak ”vatan haini” olarak tanımlamış ve idam edilmesi gerektiğini savunmuştu.

Bergdahl’ın geçen yıl bir İngiliz film yapımcısına verdiği söyleşi, ABC Televizyonu’nda yayınlandı. Bergdahl, söyleşide, Trump’ın söz ve yorumlarının, adil yargılanma şansını ortadan kaldırdığını iddia ediyor.

Amerikan ordu sözcüsü Paul Boyce, Bergdahl’ın suçunu kabul etmesinden önce Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, ordunun askeri-hukuki sürece ve sanığın haklarına saygı göstermeye devam ettiğini, davanın adil ve tarafsız şekilde sürmesinin sağlanacağını belirtti.

Kaynak: Voa News

HABERE YORUM KAT