1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TACİKİSTAN

  4. Tacikistan'da Emekli İmama 6 Yıl Hapis
Tacikistan'da Emekli İmama 6 Yıl Hapis

Tacikistan'da Emekli İmama 6 Yıl Hapis

Tacikistan'da, bir imam Selefilik daveti yaptığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

20 Nisan 2018 Cuma 12:06A+A-

Tacikistan'ın Khujand şehir mahkemesi emekli bir imamı Selefilik hareketine bağlılığı ve onun propagandasını yaptığı için suçlu bularak 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Khujand mahkemesindeki ismi açıklanmayan bir kaynağa göre, 35 yaşındaki Abdullah Saydulloev 2004-2007 döneminde Suudi Arabistan’da eğitim gördü ve yurduna döndükten sonra Sarı Sang mescidi imamı oldu. Cami cemaati imamın namazları farklı şekilde kıldığına şahit oldular.

Cemaatten bir kişi mahkeme oturumunda imamın gerçekten Selefiler gibi namaz kıldığını ve camiye gelenleri böyle namaz kılmaya davet ettiğini söyledi. İmam Abdullah Saydulloev ise mahkemede avukat yardımını ve kendini savunmayı reddetti.

Saydulloev 2017 yılı Ekim ayında evinde tutuklanmıştı. Polisler onun evinde 200'e yakın yasaklanmış dini eser bulmuştu. Dünya Bülteni sitesinde yer verilen haberde şu anda imamın Arap ülkelerinden birinde bulunan iki erkek kardeşinin de arananlar listesinde yer aldığı belirtildi.

Resmi verilere göre, 2016 yılından sonra Sogd ilinde ülkede yasaklanan "Müslüman Kardeşler" ve "Selefi" hareketlerine üyelikle suçlanan 20'den fazla imam tutuklandı.

 

HABERE YORUM KAT