1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Prens Turki el-Faysal'dan Siyonist İsrail'e suçlama: Evleri diledikleri gibi yıkıyor, istediklerini öldürüyorlar
Suudi Prens Turki el-Faysal'dan Siyonist İsrail'e suçlama: Evleri diledikleri gibi yıkıyor, istediklerini öldürüyorlar

Suudi Prens Turki el-Faysal'dan Siyonist İsrail'e suçlama: Evleri diledikleri gibi yıkıyor, istediklerini öldürüyorlar

Bahreyn'de katıldığı bir güvenlik zirvesinde Siyonist İsrail'i sert bir dille eleştiren Suudi Prens Turki el Faysal, işbirlikçi Veliaht Prens Bin Selman’ın ilişki ve söylemlerine aykırı bir profil çizdi.

07 Aralık 2020 Pazartesi 00:37A+A-

Yirmi yılı aşkın süre Suudi istihbaratına liderlik eden ve ABD ve İngiltere'de büyükelçi olarak görev yapan Faysal, İsrail dışişleri bakanının uzaktan katıldığı zirvede yaptığı açıklamada, Tel Aviv hükümetini ``"Batılı sömürgeci" bir güç olarak tanımlayarak, "Filistinlilerin kendi bağımsız devletlerini elde etmeleri için bir normalleştirme anlaşmasının gerekli olduğunu" söyledi.

'Evleri diledikleri gibi yıkıyorlar ve istediklerini öldürüyorlar'

Eski istihbarat yetkilisi ayrıca "İsrail'in, Filistinlileri ufak güvenlik suçlamalarıyla toplama kamplarında hapsettiğini" belirterek, "Orada adalete başvurmadan çürüyen genç, yaşlı, kadın ve erkekler bulunuyor. Evleri diledikleri gibi yıkıyor ve istediklerini öldürüyorlar" ifadelerini kullandı.

Prens Faysal herhangi bir resmi pozisyonda bulunmamakla birlikte, duruşunun Kral Selman'a çok yakın olduğu belirtiliyor. Buna karşın, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, ortak rakibi İran'a karşı koymak ve krallığa yabancı yatırımını artırmak için İsrail ile ilişkili geliştirme konusunda sinyal verdi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) seferlerinde İsrail uçaklarının hava sahasını kullanmasına izin verdi.

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda da İsrail basınında, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun gizlice Suudi Arabistan'a giderek ilişkileri "normalleştirmek" adına Bin Selman ile görüştüğü iddia edilmişti.

'Suudi temsilcinin yorumları Orta Doğu'daki ruhu yansıtmıyor'

Öte yandan zirvede Prens Turki'nin hemen ardından söz alan İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, ``"Suudi temsilcisinin yorumlarına üzüldüğümü ifade etmek istiyorum'' diyerek, Faysal'ın yorumlarının "Orta Doğu'daki ruhu ve meydana gelen değişiklikleri yansıttıklarına inanmıyorum'' şeklinde konuştu.

İsrail gazetesi Haaretz de ekim ayında Salman'ın, İsrail ile ilşkileri "normalleştirmek" istediğini ancak İran ve Suudi halkının kendisini "öldürmesinden" korktuğunu iddia etmişti. (Euronews)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum