1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan’da İhvan Önde
Suudi Arabistan’da İhvan Önde

Suudi Arabistan’da İhvan Önde

Yutdışında dün başlayan Mısır Seçimlerinin Suudi Arabistan'daki kesiminden edinilen ilk bilgilere göre İhvan önde.

28 Kasım 2011 Pazartesi 13:58A+A-

Mısır’da ülke içinde bugün, yurtdışında ise dün başlayan seçimler hakkında Suudi Arabistan’dan edinilen ilk bilgilere göre Müslüman Kardeşler yarışı açık farkla önde götürüyor. Suudi Arabistan’daki Mısırlı vatandaşların büyük kesiminin oylarını İhvan’a verdiği açıklandı.

Müslüman Kardeşler Cemaati’nin siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi’nden bilgili kaynaklar, Mısır’da 30 yıllık Mübarek rejiminin ardından ilk defa yapılan seçimlerde Suudi Arabistan’da yaşayan Mısırlıların oylarının büyük kısmının İhvan’a gittiğini açıkladı. 
Listenin elde ettiği oy oranı, geçerli toplam oyların yüzde yetmiş beş ila sekseni arasında değişiyor.

El-Yevmu’s Sabii gazetesine özel açıklamalarda bulunan kaynaklar, Mısır dışında yaşayan Mısırlı vatandaşların oylarının sayımının bu sabah erken saatlerde başladığına işaret etti. Oy kullanma süreçleri ise dün akşam sona ermişti.

Diğer yandan Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Dr. Muhammed Saad El-Ketateni yurtdışındaki Mısırlıların büyük ölçüde seçimlere katıldığını, Körfez ülkelerinde ve Belçika ile Fransa’da kendilerini seçim için kaydettirenler arasından katılımın yüzde yetmiş oranına vardığını ifade etti. El-Ketatani, partilerinin son neticeleri beklediğini açıkladı. 

Ahmet Yılmaz / TIMETURK

HABERE YORUM KAT