1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Yaralı Yakınlarına Kötü Muamele
Suriyeli Yaralı Yakınlarına Kötü Muamele

Suriyeli Yaralı Yakınlarına Kötü Muamele

İskenderun Devlet Hastanesindeki bazı doktor ve hasta bakıcıların tavırları Suriyeli yaralı ve refakatçilerin yaşadığı acı ve dramı katlıyor.

02 Ekim 2014 Perşembe 10:55A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriye’de Esed’e bağlı rejim ordusunun başta varil bombaları olmak üzere özellikle İdlib ve Halep’teki muhaliflerin kontrolü altındaki sivil yerleşim bölgelerini bombalamalarında ağır bir şekilde yaralananların bir kısmı Hatay’daki hastanelere taşınıyor.

İskenderun Devlet Hastanesi de önemli oranda yaralıların getirildiği bir hastane. Esed’in katliamlarının yoğunlaştığı dönemlerde; hastaneleri de bombaladığı için ağır yaralıları Suriye’de tedavi etme imkanı kalmadığından getirilen yaralıların yanında birinci dereceden yakınları da oluyor. Kimisi getirildiği gün hayatını kaybeden kimisi birkaç gün kimisi haftalarca yoğun bakımda kalan yaralıların refakatçileri ise bütün günlerini ve hatta çoğusu gecelerini de hastane bahçesinde geçiriyorlar.

Yoğun bakımda yatan yaralı yakınlarının hastane ile ilgili şikayetlerinin arttığı gözlemleniyor. Kendileriyle görüştüğümüz birçok refakatçi, hastalarıyla ilgili bazen bir hafta boyunca bilgi alamadıklarını ve bazı doktorlar tarafından muhatap kabul edilmediklerini ifade ediyorlar.

Yanık üniversitesinin bulunduğu yeni binada benzer şikayetlerin olmaması ve doktorlardan duyulan memnuniyet, eski binadaki muameleyle ilgili memnuniyetsizliğin doktor, hemşire, hasta bakıcı vb. sağlık personelinden kaynaklandığını düşündürtüyor. Hastası hakkında bilgi alma hakkından mahrum bırakılan Suriyelilerin çaresizliğinin kimi zaman istismar edildiği de gözlemlenebiliyor. Yer yer görülen çirkin muamelelerin kimisi mezhepçi nefret, kimisi sorumsuzluk, kimisi de fırsatçılıktan kaynaklandığı anlaşılıyor.

Geceyi Bahçede Geçiriyorlar!

Öte yandan yaz mevsiminde bir şekilde hastane bahçesindeki banklarda geceyi geçiren refakatçilerin havaların soğumasıyla birlikte yaşayacakları sıkıntı da çözüm bekliyor. Konuya duyarlı sivil toplum kuruluşlarının çabalarının yetersiz kaldığı görülürken çözümü çok zor olmayan bu meseleye yetkililerin ne zaman al atacağı merakla bekleniyor.

İşte hastane bahçesinden manzaralar:

iskenderun-devlet-hastanesi-bahcesi-suriyeli-yarali-refakatcileri01.jpg

iskenderun-devlet-hastanesi-bahcesi-suriyeli-yarali-refakatcileri02.jpg

iskenderun-devlet-hastanesi-bahcesi-suriyeli-yarali-refakatcileri03.jpg

iskenderun-devlet-hastanesi-bahcesi-suriyeli-yarali-refakatcileri04.jpg

HABERE YORUM KAT