1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’den İsrail’e "Sözlü" Tepki
Suriye’den İsrail’e Sözlü Tepki

Suriye’den İsrail’e "Sözlü" Tepki

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad'dan İsrail'e tepki geldi ancak Suriye'nin misillemede bulunması beklenmiyor.

05 Mayıs 2013 Pazar 18:14A+A-

Suriye’nin başkenti Şam’ın dışında bulunan Kasyun Dağı bölgesinde bu sabaha karşı dev bir patlama yaşandı. Suriye devlet televizyonu bölgede bulunan Cemraya Askeri Araştırma Merkezi’nin İsrail füzeleriyle vurulduğunu bildirdi.

ÖNCE: Bu Bir Savaş İlanıdır!
SONRA: Sağduyu

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, saldırının İsrail tarafından Suriye'ye yapılmış bir savaş ilanı olduğunu söyledi. Mikdad, İsrail'e karşı, kendilerinin belirlediği bir zamanda ve yöntemle misillemede bulunacaklarını da ifade etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Birleşmiş Milletler’e (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilen mektuplarda ise “İsrail’in şiddetinin” çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu ve “kapsamlı bir yıkım yarattığı” belirtildi.

Ancak Suriye rejiminin İsrail’e misillemede bulunmayacağı bildiriliyor.

Suriye yönetimine yakınlığıyla bilinen Lübnanlı politikacı Nasır Kandil, Sama TV'ye yaptığı açıklamada Suriye'nin İsrail'e on tane füze atma kararından son anda Rusya'nın talebi üzerine vazgeçtiğini söyledi.

Kandil sözüne şöyle devam etti: “Rusya soğukkanlı kalınmasını istedi. Suriye sakinleştirme girişimlerine altı saatlik bir süre verdi. Ve ben sözümden sorumluyum.”

***

Öte yandan Mısır ve Arap Birliği de saldırıları kınarken, İsrail sessizliğini koruyor. Reuters’a konuşan ordu sözcüsü, “Biz böyle haberlere yanıt vermiyoruz” dedi.

İran: "Suriye'yi Eğitmeye Hazırız"

Bir yandan bu gelişmeler yaşanırken, bir yandan da Tahran’dan kritik bir açıklama geldi. İran Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmed Rıza Purdastan, Şam’dan talep gelmesi durumunda İran’ın Suriye askerlerini “eğitmeye” hazır olduğunu söyledi.

IRNA haber ajansının aktardığına göre Purdastan, “Müslüman bir ülke olarak Suriye’nin arkasındayız ve eğer eğitim ihtiyaçları olursa kendilerine eğitim veririz. Bunun dışında operasyonlara doğrudan karışmayacağız” dedi.

Purdastan, “Suriye ordusu Siyonist rejimle yıllar süren çatışması sayesinde deneyim kazandı ve kendi kendini koruyabilir. Dış yardıma ihtiyaçları yok” diye konuştu.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonu ise Şam kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırı sırasında bir İsrail jetinin Suriye Hava Kuvvetleri tarafından vurulduğunu öne sürdü. Ancak bu bilgi henüz doğrulanmadı.

Obama: "İsrail'in Hakkı Var"

Saldırıyla ilgili haberlerden birkaç saat önce ABD Başkanı Barack Obama bir açıklama yaparak, İsrail’in gelişmiş silahların Hizbullah’a transferine karşı kendini koruma hakkı olduğunu belirtmişti.

İspanyol Telemundo televizyonuna konuşan Obama, “Gerçekleştirdikleri saldırıları doğrulama ya da yalanlamayı İsrail hükümetine bırakıyorum” demişti.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum