1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. “Şüphem Yok ki Suriye Artık Suriye Değildir”
“Şüphem Yok ki Suriye Artık Suriye Değildir”

“Şüphem Yok ki Suriye Artık Suriye Değildir”

Samir Hafız Suriyeli muhaliflere ortak çatı örgütlenmesi sağlamak üzere yapıldığı iddia edilen Riyad görüşmelerinin samimiyetsizliğine vurgu yaparken, Suriye halkının acılarının gerek küresel gerek bölgesel güçlerce görmezden gelindiğine dikkat çekiyor.

03 Ocak 2016 Pazar 16:57A+A-

Suriye Türkmen Birliği Başkanı Samir Hafız / Star

Riyad’taki toplantılara büyük ümitler bağlandı. Tüm muhalif gruplar çağrıldı. Sivil, asker, Suriye’nin dışında ve içindeki muhalefet; Arap, Kürt, Türkmen (aslında Türkmen temsilciliği tartışılır), Hıristiyan, Dürzi...

Bazı tanınmış isimler katılmaktan imtina etti. Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu’nun eski başkanı Muaz Katib ve diğer bazı askeri gruplar gibi. Ama sonunda ikna edilip katılmaları sağlandı.

Fakat içerideki göstermelik muhalefetten Heysem Menna gibiler, Riyad’ın terörist grupları barındırdığı gerekçesiyle toplantılara katılmadı. Bununla birlikte Salih Müslim’in Kamışlı’daki toplantısına gitmişti. Salih Müslim’in PYD’si Riyad’a davet edilmediği için Menna bunu protesto etti. Böylece Salih Müslim ve Heysem Menna kime bağlı olduklarını belli ettiler. Zaten Esed’in takımı oldukları herkesçe biliniyordu.

Neden Suriye’ye Fatiha?

Riyad Kongresi biter bitmez, ertesi gün, bütün katılımcılardan evlerine dönmeleri istendi. Bu kadar hengame, bu kadar hazırlık, başkan seçimi (Riyad Hijab), Şam ve New York heyetlerinin belirlenmesinden sonra bu cümlenin sarf edilmesi bir soru işareti yarattı. O soru şuydu: Acaba Suriye üzerine Fatiha mı okundu? Ortada kimse kalmadı koalisyondan. Herkes evine döndü. Peki nerede ‘6 aylık geçici hükümet’ nerede ‘18 ayda seçim’? Ama uzakta Kamışlı’da Salih Müslim kendi koalisyonunu kurar, etrafa metelik vermeden...

Şüphe götürmesin diye BM Temsilcisi baskı uyguladı ve yeni koalisyona, Salih Müslim -ki koalisyon grubu reddetmişti- Heysem Menna, Kadri Cemil, Randa Kassis gibi isimlerin katılmasını istedi. Bana kalırsa bu göstermelik bir istek zira herkes evine döndü.

Mars’a Gitmekten Zor

Suriyeliler için Suudi Arabistan’a gitmek, Mars’a gitmekten daha zor. Türkiye gibi değiller, vize şartları çok ağır. Türkiye’de vize muafiyeti var üstelik “Hoş geldiniz.”, “Siz muhacirsiniz, biz ensarız.” diyorlar.

Merkezi olan yeni koalisyon ise Suriyeli üyelerinin konsolosluklara gidip başvuru doldurup, iki resim ve bir miktar para yatırıp beklemelerini istiyor. Nasıl bir koalisyon bu?

Suriye unutuldu mu? Herkes bir tarafta... Rusya kendi tarlası gibi davranıyor, Şii İran tarafından buraya buyur ediliyor. Hatta Lazkiye’de 20 bin Afganlı Şii milise vatandaşlık veriyor. Doğu’da PYD devleti, Batı’da Nusayri devleti... Arada belki parça parça kalan tek tük Sünniler ve biz zavallı Suriye Türkmenleri... Sabah-akşam Fatiha okuyoruz.

HABERE YORUM KAT