1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Srebrenitsalı iş adamı: Göçmenleri benim otelime yerleştirin
Srebrenitsalı iş adamı: Göçmenleri benim otelime yerleştirin

Srebrenitsalı iş adamı: Göçmenleri benim otelime yerleştirin

Bosna Hersek'in Hırvatistan sınırındaki Bihaç şehri yakınında bulunan Lipa mülteci kampında geçen hafta çıkan yangından sonra mülteciler sokaklarda yaşamaya başladı.

03 Ocak 2021 Pazar 11:03A+A-

Avrupa'nın ortasında Lipa mülteci kampı imkansızlıklar ve kış şartlarıyla mücadele ediyordu. 23 Aralık'ta çıkan yangın sonrası ise kamptaki mülteciler kampı terk ederek şehir merkezine sığınmaya başladı. Bu durumdan etkilenen ve Srbrenitsa gazisi olan Safet Aliç isimli bir Müslüman otelini mültecilere açarak çok güzel bir örneklik sergiliyor. Zambak.ba'nın haberini iktibas ediyoruz.


Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde yaşayan iş insanı Safet Aliç, ne Avrupa ülkelerinin ne de Bosna Hersekli yerel yöneticiler kabul etmek istemediği için açıkta kalan göçmenlerin kendi oteline yerleştirilmelerini talep etti.

Bihaç kenti yakınlarındaki Lipa kampında çıkan yangının ardından ağır kış şartlarında sokakta kalan ve dün geceden bu yana nereye nakledilecekleri bilinmediği için otobüslerde bekletilen göçmenler, Bosna Hersek ve Avrupa için bir insanlık ve medeniyet sınavı teşkil ediyor.

Bir süre yaşadığı İsviçre’den Bosna Hersek’e geri dönerek Srebrenitsa’ya yaklaşık bir milyon Avro yatırım yapan ve her fırsatta ülkesine olan sevgisini dile getiren bir iş insanı olan Safet Aliç, Srebrenitsa’da Ziraat Bankası’nın da bulunduğu binada yer alan otelini göçmenlere açmayı teklif etti.

Facebook üzerinden paylaşıtığı mesajda Aliç, “Srebrenitsa’da bana ait olan otel boş ve halihazırda Saraybosna’dayım ve mültecilerin üşüdüklerini görüyorum. Bunları görmek üzücü ve acı verici” diye yazdı. Bosna Hersek yönetimine seslenen Aliç, “Bu zavallı ve çaresiz insanların sokakta donmamaları için otelimin tamamını ücretsiz olarak kullanımlarına açmaya hazırım. En azından kış döneminde bir şeyler yapalım ki Allah bize ceza indirmesin. Evlerimiz boş ama insanlar sokaklarda yatıyor” diye yazdı.

srebrenitsali-is-adami-gocmenleri-benim-otelime-yerlestirin-9504-1.jpg

Kaynak: zambak.ba

HABERE YORUM KAT

3 Yorum