1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Soylu'dan AYM'ye eleştiri: Engel çıkarmayın, bildiğimizi okuyalım!
Soylu'dan AYM'ye eleştiri: Engel çıkarmayın, bildiğimizi okuyalım!

Soylu'dan AYM'ye eleştiri: Engel çıkarmayın, bildiğimizi okuyalım!

İçişleri Bakanı Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin 'karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlenemez' kararıyla ilgili AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı, verdiği kararlara yönelik önünde engel oluşturması dolayısıyla eleştirdi.

14 Eylül 2020 Pazartesi 14:42A+A-

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen ‘Toplumsal Olaylarda Müzakere Kursu’ açılış töreninde konuştu.

Bazı düzenlemelerle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararları eleştiren Soylu, AYM Başkanı Zühtü Arslan’a arabasıyla tek başına çatışma bölgelerine gitme teklifinde bulundu.

“Geçtiğimiz günlerde basında Anayasa Mahkemesi’nin toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunundaki şehirlerarası ‘karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ hükmünü iptal ettiği şeklinde bir haber yapıldı,” diyen Soylu, “şöyle devam etti:

Soylu'dan AYM başkanına 'engel çıkarmayın' çağrısı

“Yazım aşamasında olan bu kararın uygulamada ne gibi sorunlara yol açacağını en iyi burası bilir. Enteresan bir işle karşı karşıyayız. Sosyal medyada bir terörizm olduğunu herkes kabul ediyor. Hemen Anayasa Mahkemesi bir düzenleme yapıyor, ‘bunu siz kolluk kuvveti olarak belirleme hakkına sahip değilsiniz’ diyor. Başımızın üstüne. Sonra vatandaşımız şikayet ediyor. ‘Biz bu kadar hakaretle karşı karşıyayız’ diyor. Cumhurbaşkanımızdan başlayarak tüm devlet büyükleri karşı karşıya kalıyor. Sonra güvenlik tatbikatları var, iptal ettiler. Nesini iptal ettiniz? FETÖ, Türkiye’yi ele geçirmeye çalıştı. Nerede ele geçirmeye çalıştı? Yargıda, Emniyette, TSK’da. Bunlar kim, kamu görevlisi. Kamu görevlileri kamuya nasıl giriyorlar. Ben anlamıyorum. Şartlar, şekiller. Şu özgürlüktür, şu değildir. Burada bir şey yapılmak isteniyor. Sadece terör örgütüne mensupsa kamuya girmesin. Kim girerse girsin. Atıyoruz zaten. Bu özgürlükleri engeller. Peki. Ben gördüklerimi söyleyeyim, sonra ne söylerse söylesinler.

s2-011.jpg

Sevgili AYM Başkanı, size söylüyorum. Şehit cenazelerindeki 1 yaşındaki çocukların gözyaşlarını ben yaşıyorum. Anne ve babalarla biz konuşuyoruz. Canı yanan biziz. Onun için sözlerime alınabilirsiniz, alınmayabilirsiniz ama bunu söylemezsem bu dünyaya karşı da öbür dünyaya karşı da kendimi mesul hissediyorum.”

 "Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?"

HABERE YORUM KAT

3 Yorum